Yurdışı Giriş Çıkış Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Tarafından   23/10/2017

Yurdışı Giriş Çıkış Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır? Yurtda giriş çıkış belgesi nedir? yzazımızın konusunu oluşturuyor.

Yurda Giriş Çıkış Belgesi Nedir?

Vatandaşlardan genellikle emeklilik işlemleri başvurusu esnasında SSK ,BAĞKUR tarafından muhakkak istenen ,bunun yanında Konsolosluklara, Askerlik Şubelerine, YÖK tarafından ilgili işelemler için istenilen hava yolu ya da kara ve deniz yolu ile Türkiye Gümrüklerinden yurt dışına çıkış ve Türkiye’ye tekrar giriş bilgilerini içeren belgedir.

Yurdışı Giriş Çıkış Belgesi Nereden Alınır?

Yurda giriş çıkış belgesi almak isteyen vatandaşların değişik yollardan bu belgeyi alabilirler.Bu belgeyi almak için şahsen ya da vekaletname verdikleri kişiler tarafından başvurulması gerekiyor.Bunun dışındaki kişler sizin adınıza bu belgeyi alamazlar.

Giriş Çıkış belgesi talebinde bulunan şahıslar dilekçelerinde, giriş-çıkış kayıtlarının talep nedenini, hangi yıllara ait giriş-çıkışlarını istediğini belirtmesi gerekiyor. Giriş-Çıkış kaydı talebi başvurularında yoğunluğa bağlı olarak müracaat ettiği iş günü içerisinde  bir kaç saat içersinde verilir

Yurda giriş çıkış belgesi ;

– Hudut Kapıları Büro Amirliğinden
– Havalimanı Şube Müdürlüklerinden
– Tüm İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliklerinden

alınabilineceği gibi , internettende e-devlet üzerinden online alınabilir.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye’ye giriş ve çıkış yapan yolcular tarafından talep edilen giriş-çıkış kayıtlarının e-Devlet kapısı üzerinden verilmesini hizmete sunmuştur.

E-Devlet Üzerinden Giriş Çıkış Belgesi almak İçin Tıklayınız

Yurtdışından E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır Öğrenmek İçin Tıklayınız

Giriş Çıkış belgesi talep eden şahısların kendisine ve kanuni temsilcilerine ( Noterden vekalet verilen şahıslar, 18 yaşından küçükler için anne veya babalarına, mahcurluların vasilerine vb ) ikamet ve giriş-çıkış yaptığı hudut kapısı fark etmeksizin verilecektir.

Giriş Çıkış sorgulamasındaki kayıtlar 01.01.1992 tarihinden günümüze kadar olan kayıtları kapsamaktadır.1992 yılı öncesi kayıtlara ulaşılamamaktadır.

T.C. Kimlik numarası ile yurda giriş-çıkış kayıtlarının tutulmasının 2009 yılında başlaması nedeniyle, e-Devlet kapısı üzerinden erişilen bilgiler 2009 yılı sonrası kayıtları kapsamaktadır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.