Yeni Kimlik Kartı için Konsolosluk Randevu Alma

Tarafından   04/10/2017

Yeni Kimlik Kartı için Konsolosluk Randevu Alma başvuru sorgulama .Nüfus cüzdanları y,urtdışında hizmet veren Türk Konsolosluklarından yeni tip çipli kimlik kartları ile  2021 yılına kadar değiştirilecek..

Yurtdışından mevcut nüfus cüzdanlarını yeni kimlik kartı ile değiştirmek , kayıp kimlik kartı ya da kimlik kartı yenileme için başvurular bulundukları ilgili ülkelerdeki Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklardan yapılıyor.Tabi yeni kimlik kartı başvurusu yapmak için mutlaka konsolosluk randevu sisteminden yeni kimlik karı randevusu alınması gerekiyor.

Bilindiği üzere yeni kimlik kartları 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle Türkiye’de nüfus müdürlüklerinden başvuru yapılarak edinilebiliyor. Yurtdışında ise yeni kimlik başvuruları diğer tüm resmi işlemlerde olduğu gibi konsolosluk üzerinden yapılması gerekiyor. Yeni kimlik kartları e-pasort başvurusunda olduğu gibi randevu alınarak konsolosluğa gelerek şahsen yapılıyor.

Konsolosluk Yeni kimlik kartı başvuru işlemleri esnasında ,başvuruda bulunan şahıslardan parmak izi ve diğer gerekli belgeler alındıktan sonra yeni kimlik kartı basım merkezine (Gölcük /Ankara) elektronik ortamda gönderilir.Burada basımı tamamlanan kimlik kartları , 2 ya da 4 hafta içersinde , pasaportlarda olduğu gibi başvuruda bulunulan konsolosluğa gönderilir. Başvuru sahibi yeni kimlik kartını ise en geç dört hafta sonra ilgili konsolosluktan alabilir.

Konsolosluk yeni kimlik kartı başvuru işlemleri için randevular https://www.konsolosluk.gov.tr/ adresinden her kimlik kartı için ayrı ayrı alınır.

Konsololsuk randevu sistemine giriş yaptığınızda sizden bulunduğunuz ülke ve size en yakın konsololsuğu seçmeniz istenecektir. Doğru olarak seçimi yaptıktan sonra NÜFUS işlemleri linki üzerinden alınır.

Konsolosluk yeni kimlik kartı başvuru işlemleri için gerekli belgeler ?

Yurtdışından yeni kimlik kartı başvurusunda bulunurken başvuru sahibinden

– 1 Adet fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş renkli vesikalık fotoğraf (Fotoğraf aynı ve önden çekilmiş olması gerekmektedir. Bilgisayarla çoğaltılmış fotoğrafların renkleri folyo ile kaplama sırasında dağıldığından bu tür fotoğraflar kabul edilmemektedir)

yeni kimlik kartlarına fotoğraf ekleme yaşı 15 olup on beş yaşından küçük çoçuklar için fotoğraf yapıştırma zorunluluğu yoktur. Eğer anne baba isterse hangingi yaşta olursa olsun çoçuklar içinde kimlik kartına fotoğraf eklenir.

-Geçerli Pasaport

-Kart ,harç ve posta ücreti

Konsolosluklarda yeni kimlikkartı başvuru işlemi esnasında hangi işlemler yapılır?

Yeni kimlik kartı başvurusu esnasında onbeş yaşını doldurmuş çoçuk ve yetişkinlerden parmak izi alınmaktadır. bnun dışında başvuruda bulunan kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğu sistemden kontrol edilir.Bu işlem sonrası yeni kimlik kartı başvuru belgesi imzala tılıp kapalı zarf içersinde çipli işlemler esnasında kullanılacak olan şifre teslim edilir..

Yeni kimlik kartı için e konsolosluk randevusu, internetten https://www.konsolosluk.gov.tr adresinden alınabileceği gibi bunun dışında Konsololsuk Çağrı Merkezi den 7 gün 24 saat + 90 312 292 29 29 nolu telefon numarası aranarak randevu alınır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yeni Kimlik Kartı için Konsolosluk Randevu Alma” da bir yorum

    1. info Gönderi yazarı

      henüz konsololsuklarda yeni kimlik kartı dağıtımı yapılmıyor. Eğer Türkiye’ ye gidecekseniz tatilinizin ilk günü başvuruda bulunarak yeni kimlik kartınızı 10 gün içinde alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.