Ukrayna Kiev Konsolosluk Yeni Randevu Alma / Başvuru Takip

Tarafından   28/01/2018

Ukrayna Kiev Konsolosluk Yeni Randevu Alma / Başvuru Takip işlemleri internet üzerinden yapılıyor. Peki Kiev Büyükelçiliği Nerede? hangi işlemler yapılıyor , hangi günler açık , açılış ve çalışma saatleri nedir   tüm ayrıntılarıyla yazımızın içinde..

Kiev Türk Konsolosluğu randevu alma mevcut alınmış randevu iptali ya da sorgulama işlemleri için haftanın yedi günü 24 saat internetten online yapılır.

Türk vatandaşlarının son yıllarda en çok ziyaret ettiği ülkeler listesinde Ukrayna ön sıralarda yerini almakta. Türkiye’ye olan yakınlığı , uçuz ve vizesiz ziyaret edilebilmesi  Türk vatandaşları arasında bu ülkenin adının sıkça duyulmasının önde gelen nedenlerinden sadece bir kaçı.

Ukrayna’da yaşayan ya da ziyaret eden vatandaşlara Dışişleri Bakanlığımız büyükelcilik ve konsolosluk olarak iki ayrı şehirde hizmet veriyor. Kievde Büyükelcilik ve Odessa şehrinde ise konsolosluk olarak hizmet veriliyor..

Kiev Türk Başkonsololsuğunda hangi işlemler yapılıyor?

TC Kiev Büyükelçilik bünyesinde hizmet veren konsololsuk şubesinde pasaport , askerlik , yeni kimlik kartı , vatandaşlık , nüfus , mavi kart , evlilik , doğum kayıt , noter , ölüm , eğitim işlemleri  gerçekleştiriliyor..

E-Konsolosluk randevu sistemi üzerinden randevu alınırken mutlaka gerçekleştirecek işlem türüne göre randevu alınması gerekmektedir.

T.C. Kiev Büyükelçiliği Nerede?

Ukrayna’ nın başkenti Kiev’de TC Büyükelçiliği adresi , telefon , e-posta bilgileri;

Kiev Büyükelçiliği
Posta adresi
Panasa Myrnoho Str. No:22, 01901, Kiev-Ukraine
Telefon:+380 44 281 07 50
+380 44 281 07 51

Faks:+380 44 281 07 94
E-Posta: embassy.kiev@mfa.gov.tr

Kiev Büyükelçiliğinden Hangi işlemler için Nasıl Randevu Alınır?

Diğer ülkelerde hizmet veren konsolosluklarımızda olduğu gibi , Kiev Türk Büyükelçiliğimizde de tüm konsololsuk işlemleri için randevu alınarak başvuru yapılır.

Başvuruda bulunulacak Konsolosluk işlemlerinin türüne göre https://www.konsolosluk.gov.tr/ merkezi randevu sistemi üzerinden uygun tarih aralığına , TC Kimlik No ,kimlik bilgileri ve  e-posta adresi ile  günün her saatinde online randevu alınır. Yahut almış olduğunuz randevu veya başvuru sorgulaması yapılabiliniyor.

E-KONSOLOSLUK RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kiev Türk Büyükelçiliği saat kaçta açılıyor?

Konsolosluk işlem başvuruları Pazartesi ,Salı ,Çarşamba,Perşembe, Cuma günleri saat 09.30-12.30 saatleri arasında kabul edilmekte
işlemleri tamamlanan evraklar ise  öğleden sonra başvuru sahiplerine teslim edilmektedir.

Konsolosluk ve vize harçları yalnızca Euro para birimi üzerinden tahsil edilmekte olup kredi kartıyla ödeme yapılamaz..

Ukrayna’ya seyhat etmek isteyen Türk vatandaşları vize almak zorunda mı?

Türkiye ve Ukrayna arasında pasaportsuz seyahat uygulaması 1 Haziran 2017 itibariyle başlamıştır.

İki ülke vatandaşları karşılıklı olarak yeni tip çipli kimlik kartlarını kullanarak seyahat edebilmekte ve diğerinin ülkesinde her 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz kalabilmektedir.
Yeni tip çipli kimlik kartlarıyla Ukrayna’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın bir örneği ekte sunulan formları (Immigration Card) uçakta veya pasaport kontrol noktalarında doldurmaları, belgeyi Ukrayna’da kaldıkları süre boyunca yanlarında taşımaları, yetkili makamlarınca sorulduğunda göstermeleri ve ülkeden ayrılırken yeni tip çipli kimlik kartlarıyla birlikte hudut görevlilerine ibraz etmeleri gerekecektir.

Pasaportla seyahatlerde olduğu gibi, yeni tip çipli kimlik kartlarıyla seyahatlerde de Ukrayna hudut görevlileri Ukrayna’ya girişlerde vatandaşlarımızdan aşağıdaki belgelerin ibrazını isteyebilecektir:

• Gidiş-Dönüş uçak bileti,
• Otel rezervasyonu veya,
• Ukrayna noterince düzenlenmiş davet edenin kimlik bilgilerinin açıkça yer aldığı davetiye,

• Ülkede bulunulan süre zarfında maddi ihtiyaçların karşılanabileceği miktarda nakit para ibrazı veya Ukrayna noterince düzenlenmiş garanti mektubu (günlük en az 35 Amerikan Doları veya karşılığı konvertibl döviz).

İki ülke vatandaşlarının yeni tip çipli kimlik kartlarıyla seyahatleri yalnızca Türkiye ve Ukrayna’ya yapılacak ziyaretlerde mümkündür. Üçüncü ülkelere seyahatler için pasaport gerekecektir.

Yeni tip çipli kimlik kartlarıyla seyahat eden vatandaşlarımızın kimlik kartlarını kaybetmeleri olasılığına binaen, Büyükelçiliğimizde veya Odessa Başkonsolosluğumuzda ülkemize dönüşlerini teminen geçici pasaport müracaatında bulunabilmeleri için yanlarında fotoğraflı (soğuk damgalı ve T.C. Kimlik Numaralı) bir başka kimlik belgesi daha (sürücü belgesi, öğrenci kimliği v.s.) ihtiyatlılık gereği olacaktır.
Ukrayna’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın yanlarında 10.000 Avro veya üzerindeki bir meblağa tekabül eden Döviz/Türk Lirası/Mücevherat bulundurmaları halinde, ülkeye girişte Ukrayna gümrük makamlarına önceden beyanda bulunmaları önem taşımaktadır. Beyan edilmeyen nakit paraya/mücevherata Ukrayna mevzuatı uyarınca el konulmaktadır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.