T.C. Düsseldorf Türk Başkonsolosluğu Noter Vekaletname işlemleri ve gerekli belgeler

Tarafından   25/08/2021

T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Vekaletname işlemleri için gerekli belgeler neler? vekaletname çıkartma ücreti kaç para? Almanya Düsseldorf Türk Konsolosluğu noter işlemleri için randevu nasıl alınır? Düsseldorf konsolosluk vekaletname iptali İçin gerekli belgeler neler? yazımızın devamında.

Düsseldorf Türk Başkonsolosluğu tüm işlemlerde olduğu gibi noter işlemleri içinde randevu ile hizmet vermekte olup, vekaletname veya diğer noter işlemleriniz için “www.konsolosluk.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz.

Randevu almak için tıklayınız

Vekaletnama başvurusu sırasında istenilen belgeler:

1. Kimlik tespiti yapılması ve vekaletname metnine eklenmek üzere aşağıdaki belgelerden biri ile başvurulması şarttır.

– Türk vatandaşları için T.C. Nüfus Cüzdanı/T.C. Kimlik Kartı veya T.C. Pasaportu

– Türk vatandaşlığından izinle çıkanlar için Mavi Kart (Eski tip pembe/mavi kartı bulunanların veya mavi kartı olmayanların öncelikle mavi kart yeniletmeleri/düzenletmeleri gerekmektedir. Bunun için vatandaşlık bölümünden randevu alınmalıdır.)

– Alman vatandaşları için Alman kimlik kartı veya pasaportu ile Başkonsolosluğumuza kayıtlı yeminli bir tercüman tarafından yapılmış Türkçe tercümesi (Bu husus diğer ülke vatandaşları için de geçerlidir.)

(Niteliği bakımından tapuda işlem yapılmasını gerektiren sözleşme ve vekaletnamelerle, vasiyetname, mülkiyeti muhafaza kaydı ile satış, gayrimenkul satış vaadi, vakıf senedi, evlenme mukavelesi, evlat edinme ve tanıma, mirasın taksimi sözleşmesi, boşanma davaları ve diğer kanunlarda öngörülen sair işlemler için düzenlenecek vekaletnameler için sadece Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı ile başvurulması zorunludur.)

2. Niteliği bakımından tapuda işlem yapılmasını gerektiren sözleşme ve vekaletnamelerle, vasiyetname, veraset ilamı, mülkiyeti muhafaza kaydı ile satış, gayrimenkul satış vaadi, vakıf senedi, evlenme mukavelesi, evlat edinme ve tanıma, mirasın taksimi sözleşmesi, boşanma davaları ve diğer kanunlarda öngörülen sair işlemler için düzenlenecek vekaletnameler için son 6 ayda çekilmiş iki adet renkli vesikalık fotoğraf.

– Diğer yandan, fotoğraf konulması şart olmayan vekaletnameler için de, Türkiye’deki makamlar tarafından fotoğraf istenilmesi halinde vatandaşın talebi üzerine fotoğraf yapıştırılabilir.

3. Vekil tayin edilecek kişinin kimlik bilgileri (Adı-soyadı, T.C. Kimlik Numarası, baba adı, doğum tarihi ve yeri)

Ayrıca, Dava/Avukat Vekaletnamesi İçin: Avukatın adı-soyadı, bağlı bulunduğu baro, baro sicil numarası ve T.C. Kimlik Numarasının

Gayrimenkul Satışı, İnşaatı İçin: Gayrimenkulün tapu bilgilerinin

Motorlu Araç Satışı İçin: Aracın ruhsat bilgilerinin

Banka İşlemleri İçin: Banka hesap bilgilerinin

Azilname (Vekaletnamenin İptali İçin): Vekaletnamenin düzenlendiği noterliğin adı, tarihi ve numarası ile vekilin adı-soyadı ve güncel adresinin mutlaka sunulması gerekmektedir.

– Vekalet verecek kişi Türkçe bilmiyor ise, işlem yaptırmaya, https://www.konsolosluk.gov.tr/TranslatorSearch adresi üzerinden listelerine ulaşılabilecek, temsilciliğimizde kayıtlı yeminli bir tercüman eşliğinde gelinmesi gerekmektedir.

– Reşit olmayan çocukları adına vekalet verecek kişilerin, çocuklarının nüfus cüzdanlarını beraberlerinde getirmeleri gerekmektedir. Fotoğraf eklenmesi gereken vekaletnameler için, çocukların da fotoğrafı gereklidir.

– Okuma yazma bilmeyenlerin noterlik işlemleri için yanlarında akrabalık bağı bulunmayan iki şahitle müracaat etmeleri gerekmektedir.

-65 yaş üzeri vatandaşlarımızdan gerekli görülmesi halinde sağlık raporu istenebilir.

-Birden fazla kişinin aynı konuyla ilgili olan vekaletname talebi tek bir vekaletname işlemi olarak yapılabiliyor olup, işlem için alınacak randevuya ilgili kişi sayısı kadar sistemden ekleme yapılması gerekmektedir.

TC Düsseldorf Başkonsolosluğu’nda Vekaletname iptal işlemleri nasıl yapılır? Gerekli belgeler neler?

-Vekaletname iptali isteyen vatandaşlar,yapılacak Azilname işlemi için azledilecek kişinin T.C. kimlik numarasını ve adresini mutlaka belirtmek zorundadır. Bunun yanında, iptal edilecek vekâletin düzenlendiği noterlik, tarihi ve sayısı da gerekmekte olup, bu bilgilerin hatırlanamadığı durumlarda ise, ‘’tarihini ve sayısını hatırlamadığım vekâletname ile’’ diye ekleme yapılarak azilname düzenlenebilir.

 Ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki E-posta adresinden soru sorabilirsiniz. Sorularınız en kısa sürede cevaplanacaktır.
konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr

 Düsseldorf Başkonsolosluğu Posta adresi
Willstätterstr.9, 40549 Düsseldorf  

Telefon
+49 211 45 47 80 Konsolosluk işlemlerinize ilişkin ayrıntılı bilgi için 15.00-17.00 saatleri arasında servislerimize Nüfus: 0211-4547824/ 38/ 54/ 70 Pasaport: 0211-4547813/ 18/ 23/ 61/ 44 Noter: 0211-4547839/ 52/ 68 Vatandaşlık: 0211-4547826/ 80 Tebligat: 0211-4547812/ 14 Askerlik: 0211- 4547828 Vize: 0211-4547827 Pasaport/ Kimlik Teslimat: 0211-4547819 Hukuk Danışmanlığı: 0211-4547837

 Nöbetçi / Acil Durum Telefonu
+49 151 196 051 02

 Faks
+49 211 454 7822

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.