Salzburg Konsolosluk Çipli Kimlik Kartı İşlemleri

Tarafından   04/05/2018

Salzburg Konsolosluk Çipli Kimlik Kartı başvuru ve kimlik kartı için konsolosluk randevu alma işlemleri hakkında hazırladığımız bu yazıda , yeni kimlik kartı için gerekli belgeler ,Salzburg başkonsolosluğu yeni kimlik kartı çıkartma ücreti , kimlik kartı başvurusu esnasında yapılacak işlemler ve başvuru süresi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de bir kaç yıl önce dağıtılmaya başlayan yeni çipli kimlik kartları Avusturya’da hizmet veren konsolosluklarda Nisan 2018 tarihi itibaran dağıtılmaya başladı. Halen kullanılmakta olan mavi ve pembe nüfus cüzdanları yerlerini yeni nesil yüksek güvenlik üzellikleri olan modern kimlik kartlarına bırakıyor.

Salzburg Başkonsolosluğundan yeni kimlik kartı nasıl alınır?

Salzburg Türk Konsolosluğuna yeni kimlik kartı , kimlik yenileme ya da kaybından dolayı kimlik kartı çıkarmak için başvurular internetten alınacak randevu ile şahsen yapılır.

https://www.konsolosluk.gov.tr/ adresine girerek nüfus işlemleri bölümünden yapmak istediğiniz işlem tğrğne göre TC kimlik numarası ve e-posta bilgilerine girerek randevu alınması gerekiyor.

Yukarıda vermiş olduğumuz linki tıkladığınızda açılaçak sayfadan ” Nüfus ” işlemleri linki tıklanır. Daha sonra Nüfus işlemlerinden aşağıda da paylaştığımız linklerden size uygun olanı tıklayarak randevu alma işlemine geçilir.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) Başvurusu (Doğum veya Değiştirme nedeniyle)

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) Başvurusu (Kaybından dolayı)

Randevu gününde konsolosluğa gerekli belgelerle birlikte  şahsen gelerek yeni TC Kimlik kartı başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz. Yeni kimlik kartı başvurusu pasaport başvurusunda olduğu gibi 15 yaş üzeri vatandaşlardan imza ve parmak izi alınır.Bu bilgiler bir kaç dakika içersinde Türkiye’de bulunan kimlik kartı hazırlama merkezine gönderilir burada basımı tamamlanan kimlik kartı başvuru yapmış olduğunuz konsolosluğa posta ile gönderilir.

Yeni kimlik kartı başvurusu için hangi belgeler gerekiyor?

-Nüfus Cüzdanı/Pasaport

-Son 6 ay içinde çekilmiş bir (1) adet renkli (arka fon beyaz) biyometrik fotoğraf. Bilgisayar ve fotokopi yoluyla çoğaltılmış fotoğraflar kabul edilememektedir (On beş yaşın altındaki çocuklar için fotoğraf gerekli değildir, ancak Kimlik, seyahat belgesi olarak da kullanılacaksa, 15 yaş altındaki çocuklar için de fotoğraf eklenebilmektedir)

Yeni kimlik kartı çıkartmak için ne kadar harç ödenir?

Yeni kimlik kartı çıkartmak isteyen vatandaşlaradan işlem ücreti  olarak 7.10 Avro tahsil edilir. Ödemeler konsolosluk içersindeki veznelere nakit yapılır. (4,10 Avro Kart Bedeli + 3 Avro Posta bedeli)

Yeni kimlik kartı kaçgğnde teslim edilir?

TC kimlik kartı teslimi 10-15 gün içinde yapılır. Teslimatlar konsoloslukta başvuru esnasında belirtilen kişilere ya da kimlik kartı sahibine yapılır. Bu durumda talepte bulunan kişi ile kimlik kartını teslim alacak kişi arasında soybağı bulunması şartı aranmaz. Kimlik kartı başvurusu esnasında başvuru sahibine kimlik kartını teslim alacak iki kişinin belirlenmesi istenmektedir.

Yeni Kimlik kartının geçerlilik süresi kaç yıl?

Yeni çipli kimlik kartının geçerlilik süresi on yıl olup, sürenin bitimini izleyen tarihten itibaren yenilenmesi germektedir.. Geçerlilik süresi dolmadan yeni kimlik kartı düzenlenmesi ancak kart veya yonga üzerinde yer alan bilgilerden herhangi birinin değişmesi, kart üzerinde tahrifat, kırılma, elektronik bilgi okumayı engelleyen bir durum olması, kimlik kartı ile elektronik olarak kimlik doğrulama yapılamaması, kimlik kartının kaybedilmesi veya periyodik güvenlik değerlendirmeleri sonucunda kimlik kartının kullanılmasına engel teşkil edecek bir zaafiyetin tespit edilmesi gibi haklı bir nedenle mümkündür

Kimlik kartımı kaybettiğimde nereye başvurmalıyım ?

kimlik kartının kaybedilmesi durumunda en kısa sürede Türkiyede bulunduğunu yerdeki ilçe nüfus müdürlüğüne, yurtdışında ise dış temsilciliklerden birine bilgi verilip kartın pasif duruma getirilmesini sağlamak işlem güvenliği açısından son derece önem arz etmektedir.

Salzburg Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Posta adresi
Strubergasse 9 A-5020
Salzburg Austria
T:+43 662 44 21 20 +43 662 44 21 33 +43 662 44 29 28

F:+43 662 44 21 33 – 4
E: konsulat.salzburg@mfa.gov.tr

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.