Rotterdam Konsolosluk Kimlik Yenileme

Tarafından   04/11/2017

Rotterdam Konsolosluk kimlik yenileme işlemi nasıl yapılır? Yeni kimlik kartı kaç günde çıkar?

Rotterdam Başkonsolosluğunda yeni kimlikler ne zaman verilecek?

Rotterdam Başkonsolosluğu yeni kimlik kartı başvurusu için gerekli belgeler neler?

Rotterdam Başkonsolosluğu’ ndan yeni kimlik kartı için başvuruda bulunacak vatandaşlar için hazırladığımız bu makalede yeni kimlik kartı nasıl alınır , gerekli belgeler neler kimlik kartı için harç ödenir mi ? sorularına cevap bulabilirsiniz.

Rotterdam Konsolosluk Kimlik Kartı Yenileme işlemleri için başvurular e-konsolosluk randevu sisteminden alınacak randevu ile şahsen yapılması gerekiyor. Rotterdam Başkonsolosluğu Nüfus işlemleri randevusu almak için TC kimlik no ve e-posta adresi gerekmektedir.

Öncelikle belirtelim yurtdışında yeni kimlik kartları henüz dağıtılmaya başlamadı.Yeni kimlik kartlarının dağıtılmaya başlaması için konsolosluklarda hazırlıklar son hızıyla devam ediyor. Dış temsilciliklerde yeni kimlik kartları dağıtılmaya başladığında sitemizden duyurulacaktır.

Yurdışından yeni kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır?

Yurtdışında konsolosluklarımızdan 17 yaşını doldurmuş tüm Türk vatandaşları gerekli belgeleri hazırlayarak şahsen yeni kimlik kartı başvurusunda bulunabilirler. 15 yaşını doldurmuş şahıslardan başvuru esnasında biyometrik bilgiler alınacaktır. on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi verileri alınması zorunludur. Bu biyometrik veriler ve fotoğraf taranarak sisteme aktarılır.

Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere teslim edilir.

Yeni pasaport başvurusunda olduğu gibi bu bilgiler elektronik ortamda bir kaç dakika içersinde kimlik kartı basım merkezine gönderilecektir.Daha sonra burada basımı tamamlanan kimlik kartı başvuruda bulunulan ilgili konsolosluğa gönderilir. Başvuru sahibi kimlik kartı başvurularını e-konsolosluk randevu sisteminden takip edilebileceği gibi e-posta aracılığla bilgilendirilecektir.

Konsolosluklara ilk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

Konsolosluklarda kimlik kartı çıkartma ücreti var mı?

Yurtdışında kimlik kartı çıkartma bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı , değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için harç , kart bedeli ve posta ücreti tahsil edilecektir.. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında konsolosluklarda bulunan veznelerde tahsil edilir.
Dış Temsilciliklerde Doğum Nedeniyle Kimlik Kartı Başvurusu Ne Zaman Yapılır??

Herhangi bir konsolosluğa yapılan doğum bildirimlerinde kimlik kartı başvurusu alınır ve çocuk adına doğum nedeniyle kimlik kartı düzenlenir. Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarında veya 2828 sayılı Kanunun yetkili kıldığı kuruluş yetkililerince yapılan doğum bildirimleri sonucu düzenlenen kimlik kartlarından değerli kâğıt bedeli alınmaz yalnızca posta ücreti tahsil edilir.
Konsolosluklara Kayıp veya Değiştirme Nedeniyle Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konsolosluklara kimlik kartının kaybolması veya değiştirilmesi için öncelikle randevu alınması gerekiyor. Yeni kimlik kartı başvurusu durumunda sistemdeki fotoğraf altı ay öncesine ait değil ise ilgiliden son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınır.

Konsolosluktan yeni kimlik kartı kaç günde çıkartılır?

Yeni kimlik çıkartma işlemi 10 ile 15 gün sürer. Tabi bu süre basım merkezindeki yoğunluk , posta dağıtım merkezlerindeki dağıtım süresi etkilemektedir. Basımı tamamlanan kimlik kartı başvuruda bulunulan konsolosluklardan şahsen ya da başvuru esnasında belirttikleri kişiler tarafından teslim alınır.
Rotterdam Başkonsolosluğu İletişim
Posta Adresi
Westblaak 2 3012KK
Rotterdam – The Netherlands

T:+31 (0)10 201 2000 Mesai saatlerini bekleyemeyecek kadar ACİL ve mutlaka Konsüler Evrak düzenlenmesini gerektiren (Sağlık sorunu nedeniyle seyahat, vefat gibi) durumlarda aranabilecek telefon numarası +31 (0) 641024588

Faks:+31 (0)10 201 2050
E-Posta : consulate.rotterdam@mfa.gov.tr

: Rotterdam Başkonsolosluğu
: Rotterdam Başkonsolosluğu
Rotterdam Başkonsolosluğu Görev Bölgesi :

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.