Rotterdam Başkonsolosluğu Askerlik İşlemleri için Randevu Alma ve gerekli belgeler

Tarafından   12/08/2021

Bu yazımızın konusu Hollanda’da hizmet veren Rotterdam Başkonsolosluğu Askerlik işlemleri olacak. Rotterdam Başkonsolosluğu dövizle askerlik işlemleri için randevu nasıl alınır? Rotterdam Türk Konsolosluğu askerlik erteleme , Rotterdam Türk Konsolosluğuna askerlik başvurusu nasıl yapılır? dövizle askerlik ödeme işlemleri nasıl yapılır? Dövizle askerlik ödemesi kaç para? ve benzeri konular hakkında detaylı açıklamarı bulacaksınız.

Rotterdam Başkonsolosluğu dövizle askerlik işlemleri için başvuracak vatandaşlar öncelikle konsolosluk randevu sistemi üzerinden TC kimlik numarası ile ilgi konsolosluktan randevu almaları gerekmektedir.

Askerlik ve Vatandaşlık işlemlerinde görev bölgesi ayrımı bulunmakta olup, yalnızca Zuid Holland, Zeeland ve Noord Brabant Eyaletlerinde yaşayan vatandaşlarımızın işlemleri Rotterdam Başkonsolosluğu ‘nda yapılabilmektedir.

Askerlik işlemleri randevusu almak için lütfen tıklayınız

E-posta
consulate.rotterdam@mfa.gov.tr Telefon
+31 10 201 2000 NOT: Bilgi talepleriniz için 15:00-17:00 saatleri arasında +31 10 201 2000 no’lu telefondan, mesai saatlerini bekleyemeyecek kadar ACİL ve mutlaka Konsüler Evrak düzenlenmesini gerektiren (sağlık, acil seyahat, vefat gibi) durumlarda +31 6 41024588 no’lu telefondan Başkonsolosluğumuza ulaşabilirsiniz.

Nöbetçi / Acil Durum Telefonu
+31 64 102 4588

Faks
+31 10 201 2050

Dövizle Askerlik İşlemleri Hakkında Bilgi Notu, 8.7.2021

Askerlik ve Vatandaşlık işlemlerinde görev bölgesi ayrımı bulunmakta olup, yalnızca Zuid Holland, Zeeland ve Noord Brabant Eyaletlerinde yaşayan vatandaşlarımızın işlemleri Başkonsolosluğumuzda yapılabilmektedir.

Amsterdam Başkonsolosluğumuzun görev bölgesi : Noord Holland, Flevoland Eyaleti ve Utrecht Eyaletleri

Deventer Başkonsolosluğumuzun görev bölgesi : Overijssel, Gelderland, Groningen, Drenthe, Friesland ve Limburg Eyaletleridir.

Başkonsolosluğumuzu ziyaret etmeden önce www.konsolosluk.gov.tr internet sitesi üzerinden randevu almanız gerekmektedir.

1. Dövizle Askerlik Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

– Askerlik çağında bulunmak (1 Ocak 2021 itibariyle 2001 ve daha yaşlı doğumlular),

– Daha önce fiilen askerlik hizmetine başlamamış olmak,

– Son Askeralma Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 26.06.2019 (dahil) tarihinden sonra dövizle askerlik hizmeti başvurusunda bulunmak,

-Çifte vatandaş veya yurtdışında doğan süresiz (Onbepaalde) oturum kartı sahibi olan yükümlüler:

En az 3 yıl süreyle (1095 gün) fiilen yabancı ülkede bulunmaları halinde çalışma şartı aranmadan başvuruda bulunabilirler (Çalışma belgesi ibraz edilmesi gerekmemektedir.)

-Süreli (Bepaalde) oturma veya çalışma iznine sahip olan yükümlüler:

En az 3 yıl süreyle (1095 gün) işçi, işveren, serbest meslek sahibi sıfatıyla çalışmış veya bir sanatı icra etmiş olmak veya hastalık/işsizlik/sosyal ödenek alıyor olmak koşuluyla başvuruda bulunabilirler.

2. Dövizle Askerlik Hizmetinden Yararlanma Süreci:

a) Birinci aşama (Uzaktan Eğitim):

– Yukarıda kayıtlı şartları yerine getiren vatandaşlarımızca,https://dovizle.msb.gov.tr/

internet sayfası üzerinden Uzaktan Eğitim Portalı’na giriş yapılacaktır.

– Sözkonusu link üzerinden, “Yeni hesap” butonu tıklanacak, açılan form doldurulacak ve sisteme T.C. Kimlik No ve şifre ile giriş yapılacaktır.

– Sisteme girildikten sonra ders içeriklerine erişim sağlanacak ve her içerik sonunda yöneltilen sorular doğru olarak yanıtlandıktan sonra program tamamlanacaktır.

b) İkinci aşama (Başkonsolosluğa başvuru):

– Uzaktan eğitimin tamamlanmasını müteakip, 1. maddede kayıtlı şartları sağlayan vatandaşlarımızın, toplamda net üç yıl olacak şekilde (izin veya başka bir sebeple Türkiye’de geçirilen günler düşülmesi suretiyle) gerekli belgeler ile Başkonsolosluğumuza şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir.

3. Başvuru esnasında ibraz edilmesi gereken belgeler:

A) ÇİFTE VATANDAŞ OLANLAR İÇİN BAŞVURU;

– Süresi geçerli Hollanda (veya uyruğunda bulunulan ülkenin) pasaportu ve/veya Hollanda Kimlik Kartı aslı ve Türkiye’ye giriş-çıkış damgalarının bulunduğu sayfaların kopyaları,

– Nüfus Cüzdanı/T.C. Kimlik Kartı aslı (önlü arkalı bir adet fotokopisi),

– Bağlı bulunulan Belediyeden Türkçeyi de içeren çok dilli ‘’International Uittreksel uit de basisadministratie persoonsgegevens’’ belgesi. Sözkonusu belgede Hollanda vatandaşlığının hangi tarihte kazanıldığının ‘’Datum waarop de Nedernandse Nationaliteit is verkregen’’ belirtilmiş olması gerekmektedir.

– Bağlı bulunulan Belediye’den alınan adres geçmişini ‘’adres historie’’ gösteren ikamet belgesi (Belge örneği aşağıdadır),

– Var ise T.C. pasaportu aslı (fotoğraflı sayfa ve işlem görmüş sayfalarının birer adet fotokopisi),

– İki adet fotoğraf (en fazla altı ay önce çekilmiş olmalıdır),

B) SÜRESİZ OTURUM SAHİPLERİ İÇİN BAŞVURU;

– Süresi geçerli oturma ve çalışma müsaadesi kartı, aslı ve bir adet fotokopisi

– T.C. Pasaportu aslı (fotoğraflı sayfa ve işlem görmüş sayfalarının birer adet fotokopisi)

– Nüfus Cüzdanı/T.C. Kimlik Kartı aslı (önlü arkalı bir adet fotokopisi),

– Bağlı bulunulan Belediyeden alınan adres geçmişini ‘’adres historie’’ gösteren ikamet belgesi (Belge örneği aşağıdadır),

– İki adet fotoğraf (en fazla altı ay önce çekilmiş olmalıdır),

C) SÜRELİ OTURUM KARTI ((Bepaalde Verblijfsvergunning) SAHİPLERİ İÇİN BAŞVURU;

– Nüfus Cüzdanı/T.C. Kimlik Kartı aslı (önlü arkalı bir adet fotokopisi)

– T.C. Pasaportu aslı (fotoğraflı sayfa ve işlem görmüş sayfalarının birer adet fotokopisi)

– Süresi geçerli oturma ve çalışma müsaadesi kartı, aslı ve bir adet fotokopisi

– İki adet fotoğraf (en fazla altı ay önce çekilmiş olmalıdır)

– İşçiler, çalıştıkları işyerinin işvereni tarafından düzenlenmiş, çalışma tarihlerini ve sürelerini belirten yeni tarihli belge (werkgeversverklaring) ve son maaş kâğıdının asılları ve birer adet fotokopilerini,

– İşverenler, bulundukları yabancı ülkede, sorumluluklarında bulunan bir işyerini işveren olarak çalıştırdıklarını kanıtlayan belgenin (Kamer van Koophandel’dan en son 3 ay içinde alınanimzalı “uittreksel”) aslı ve bir adet fotokopisini,

– İşsizler, herhangi bir iş yerinde çalışmayarak işsizlik sigortası, maluliyet yardımı, sosyal yardım veya hastalık sigortası ödeneği alanlar, bunu ödeyen makamlardan bu ödenekleri aldıkları başlangıç tarihi ve süreyi gösterir belge ve son ödenek maaş kâğıdının asıllarını ve birer adet fotokopisini ibraz etmek durumundadır.

4.Dövizle Askerlik için Ödeme Şartları :

– Uzaktan eğitim tamamlanmış ve gerekli belgeler temin edilmiş olmalıdır.

– Nakit ödemeYAPILMAMAKTADIR.

– Yükümlüler; 1 Temmuz 2021 itibarıyla 43.151,28 TL (31.12.2021 tarihine kadar geçerli) karşılığı T.C. Merkez Bankası günlük kurundan Avro tutarındaki ödemeyi başvuru sırasında Başkonsolosluğumuzda internet üzerinden IDEAL, Kredi Kartı vb. yöntemlerle yapacaklardır. (Ayrıca yaklaşık110.- Avro havale ücreti tahsil edilmektedir).

-Vatandaşlarımızın banka kartlarının veya hesaplarının online/çevrimiçi ödemeye açık olması ve günlük havale limitinin en az 4.700.- Avro’nun tek seferde ödenebilecek şekilde arttırılmış olması gerekmektedir. Bu nedenle, Başkonsolosluğumuza gelmeden önce ilgili banka nezdinde sözkonusu işlemin tamamlanması önem taşımaktadır.

Başkonsolosluğumuzun giriş katındaki bekleme salonunda fotoğraf çekme kabini ve fotokopi makinesi mevcuttur.

Saygıyla duyurulur.

İrtibat bilgileri:

Santral : 010 201 20 00

Telefonla bilgi alma saatleri : 15.00-17.00

E-posta: consulate.rotterdam@mfa.gov.tr

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.