Roma Konsolosluk Randevu Alma ve Konsolosluk İşlemleri

Tarafından   27/07/2018

Roma Konsolosluk Randevu Alma ve Konsolosluk İşlemleri

TC Roma Başkonsolosluğu bünyesinde hizmet veren Konsolosluk şubesinde pasaport , noter , kimlik kartı , evlilik , doğum bildirimi gibi nüfus  , vatandaşlık  ve askerlik  işlemleri için başvurular randevu alınarak yapılır.

Türkiye Cumhuriyeti yurtdışı temsilciliği olarak bilinen Konsolosluklar, yurtdışında yaşayan ya da gezi amaçlı yurtdışına çıkan vatandaşların internet erişimi sayesinde Konsolosluk E-randevu alma ve sorgulama işlemini gerçekleştirerek, e randevu sayesinde sıra beklemeden işlemlerini halletmesinde kolaylık sağlamaktadır. Peki;

Konsolosluk e-randevu alma ve sorgulama nasıl yapılır?
E-Konsolosluk randevusunda gerekli olan belgeler nelerdir?

İşte, yukarıda yer alan bu sorulara en doğru cevaplar verecek Konsolosluk E-Randevu işlemleri hakkında gerekli tüm bilgilere erişebileceksiniz.
Konsolosluk E-Randevusu Nasıl Alınır?

E-Konsolosluk randevusu konusuna giriş yapmadan önce sizler için belirtmemiz gereken bazı önemli durumlar bulunmaktadır. E-Konsolosluk randevusu yaparken kişinin şahsi olarak başvuru yapması gerekmektir. Sizin adınıza hiç kimse Pasaport başvurusu yapamamaktadır.

Bir diğer konu ise kaç adet pasaport alınacaksa o kadar konsolosluk e-randevusu yapılmaktadır. Örneğin; Kendiniz, eşiniz ve çoğunuz için pasaport alacaksınız. Burada 3 farklı pasaport randevusu alınması gerekmektedir.

Gelelim şimdi “E-Konsolosluk Randevu Nasıl Alınır?” sorusunun cevabına…

İlk olarak “E-Konsolosluk Randevu” linkine tıklayarak konsolosluk.gov.tr adresine giriş yapın. Karşınıza gelen sayfada eğer ilk kez bu siteye giriyorsanız aşağıdaki gibi bir pencere açılacak ve buradan sizden ülke ve o ülkedeki işlem yapmak istediğiniz konsolosluğu isteyecek.

Ekranın sağ üst bölgesinde yer alan “Randevu Al” ve “Başvuru Randevu Durumu” yazılarına tıklayarak isterseniz yeni randevu yapabilir, isterseniz de geçmişte yapılan randevunuzu kontrol edebilirsiniz.

e-konsolosluk pasaport randevusu nasıl alınır

Hangi alanda işlem yapmak istiyorsanız ekranda aşağıdaki fotoğrafta da yer alan konulardan seçebilirsiniz.

E-Konsolosluk Pasaport İşlemleri Randevu Alma ve Sorgulama

Türk vatandaşlarının Pasaport randevusunda özellikle E-Konsolos Randevu alma ve sorgulama işlemi üzerinden gerçekleştirildiği belirtilmektedir. Yeni verilen pasaportlar hakkında şunu da sakın unutmayın. Eskiden pasaportlar değiştirilmeden uzatma ve yenileme işlemleri gerçekleştiriliyordu.

Günümüzde ise pasaport yenilemelerinde yeni çipli kartlar süresi bittikten sonra tamamen bitmektedir ve bir daha kullanılmamaktadır. Her yeni pasaport başvuru işleminde e-konsolosluk başvurularını gerçekleştirebilir, belirlediğiniz gün ve saatte sıra beklemeden işlemlerinizi halledebilirsiniz.

E-Konsolosluk Randevusu Gerekli Olan Belgeler

E-Konsolosluk randevusunu gerçekleştirdikten sonra pasaport randevusu ve diğer randevularda da olduğu üzeri bazı belgeler gerekli olmaktadır. Bu belgeler E-Konsolosluk randevusu üzerinden yapılacak işlemlere göre farklılık göstermektedir. Hangi hizmette hangi belgeler gereklidir sorusunun cevabını konsolosluk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Roma Büyükelçiliği adres ve telefon numarası bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği

Posta adresi
Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya Cumhuriyeti

Telefon:0039-06 445 941

Faks:00 39 06 494 15 26
E-Posta: ambasciata.roma@mfa.gov.tr

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.