Pasaport İçin e-Konsolosluk Randevu Alma İşlemi

Tarafından   04/10/2017

Pasaport İçin e-Konsolosluk Randevu Alma İşlemi başlıklı yazımızın konusu yurtdışında ikamet eden  ya da her hangi turistik gezi , eğitim veya ticaret amacıyla yurtdışına çıkan Türk Pasaportu sahiplerini ilgilediriyor. Konsolosluk pasaport işlemleri için başvurular şahsen yapılır. Başkası sizin adınıza pasaport başvurusunda bulunamaz..

Yurtdışındaki konsolosluklarda  süresi biten pasaportlar , kayıp pasaport ,çalınan pasaport ya da her hangi bir neden dolayı yıpranmış pasaportlar için değiştirme yeniden çıkarma başvuruları alınmakta olup yeni pasaportların düzenlenmesi Türkiye’de yapılmaktadır.. Eğer pasaport başvurusnda bulunan kişinin çok acil pasaport ihtiyacı varsa geçici pasaport düzenlemesi başvuru yapılan konsololsuk tarafından yapılmaktadır.

Pasaport için Konsolosluk randevu https://www.konsolosluk.gov.tr adresinden ve Konsololsuk Çağrı Merkezinden 7 gün 24 saat + 90 312 292 29 29 nolu telefon numarası aranark alınır..

Konsolosluk Randevu Alma Linki

Öncelikle belirtmekte yarar gördüğüm değinmeden geçemeyeceğim bir kaç konu hakkında hatırlatma yapmak istiyorum. Bu konuların ilki  pasaport başvurularının randevu ile şahsen yapılması olacak.

İkinci konu ise , konsololuk randevu sisteminden randevu alınırken, mutlaka başvuru yapılacak pasaport sayısı kadar randevu alınması olacak. Örnek verecek olursak; kızınız, oğlunuz ve eşiniz için yeni pasaport başvurusunda bulunmak istiyorsunuz.Yapmanız gereken işlem konsolosluk randevu sisteminden çoçuklarınız ve eşinizin kimlik bilgilerini girerek üç ayrı randevu almanız olacak.

Bunun dışında pasaport işlemleri için e konsolosluk randevusu alan şahısların gerekli belgeleri hazırlayarak randevu saaatinden yarım saat önce , randevu aldıkları konsoloslukta bulunması gerekiyor.

Yeni tip çipli pasaportlar , eski pasaportlarda olduğu gibi uzatılmıyor .Bir kereye mahsus veriliyor ve süresi bitince gecersiz oluyor yani kullanılamıyor.Yeni tip umuma mahsus (bordo pasaportlar) pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşların ihtiyacları doğrultusunda en az 6 ay olmak üzere 1, 2, 3 ve en fazla 10 yıl süreyle verilmektedir. Tabi talepde bulunurken pasaport harç ve defter bedelleride dikkate alınmasında fayda olacaktır.

Genellikle yurtdışına yapılacak seyahatlerde pasaportun en az 6 ay geçerli olması istenmektedir. Ancak, seyahate çıkmadan önce ilgili ülke temsilciliklerinden bilgi alınması seyahatta bulunacak şahısların yararına olacaktır..

Konsololsukta Pasaport Başvuru işlemi ne kadar sürmektedir?

Konsolosluklarda yeni pasaport başvuru işlemi ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanmaktadır. Başvuru sırasında başvuru sahibinden alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye gibi kısa süre içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine (Ankara /Gölbaşı) iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı/yazım) sırasına girmektedir.

Konsolosluktan yapılan pasaport başvurusu kaç günde sonuçlanır? Pasaport kaç günde teslim edilir?

Yurt dışından Büyükelçilikler, Başkonsolosluklar yapılan yeni pasaport başvuruları işlem yoğunluğuna ve posta hizmet süresine göre 10-15 gün arasında değişmektedir . Tavsiyemiz pasaport başvurunuzu son güne bırakmadan süre bitiiminden 1 ay önce yapmanız.

e-Pasaportların yurt dışı başvuru merkezlerine 5-7 gün içinde ulaştırılması amaclansada yukarıda belirttiğimiz gibi başvuru yoğunluğu ve posta hizmetleri bu sürenin belirleyici öğeleri konumunda.

Yeni pasaport teslimi sırasında hangi belgeler getirilmelidir?

e-Pasaportlar tanzim merkezinden yurt dışı başvuru merkezlerine gönderilen pasaportlar başvuru sahiplerine bu merkezlerde teslim edilecektir. eğer başvuru esnasında pasabortunuzu her hangi bir yakınızın sizin adına alabileceğini ibraz ederseniz bir yakınınızda sizin adınıza pasaportunuzu teslim alabilir.

Konsolosluklarda Pasaport tesliminde, işlem sırasında vatandaşa verilen başvuru formu ve eski pasaportun ibraz edilmesi zorunludur. İlk müracaat ve kaybından dolayı yenilenen (zayi) pasaport işlemlerinde başvuru formu ve nüfus cüzdanının ibrazı yeterlidir.

Çoçuklar ve Bebekler için Pasaport Başvurusu

Çoçuk ve bebekler için yeni pasaport başvuruları anne ve baba tarafından, ebeveynlerin boşanması halinde ise ,kesinleşmiş Türk veya bulundukları ülkelerdeki yerel mahkemesi kararıyla velayetin verildiği ebeveyn tarafından sözkonusu işlem yapılabilir. Eşlerden birinin işlem sırasında bulunmaması durumunda Konsolosluklarda veya Türkiye’deki Noterliklerde hazırlanmış olan muvafakatnamenin mutlaka ibraz edilmesi gerekmektedir. Reşit olmayan çocuklara en fazla 5 yıl süreyle pasaport düzenlenebilir.

Çoçuk ve bebekler için ayrı pasaport düzemlenmekte olup eski tip pasaportlarda anne ya da babanın pasaportunda yazılı olma uygulamasına ait düzenleme tamamen kaldırılmıştır. Çoçuklar için yapılan pasaport başvurusu esnasında mutlaka çoçuğunda konsoloslukta hazır buluması gerekir.

Yeni Pasaport için Kaç Para Ödemek Zorundayım?Yeni pasaport bedelleri nedir?

Yeni pasaport bedelleri her yıl Aralık ayı sonunda yeniden belirlenir.Pasaport harç ve defter bedelleri Maliye Bakanlığ tarafından düzenlenir.

Örnek olamsı açısından 2017 yılı pasaport ücretleri aşağıda verilmiştir. 2018 yılı pasaport harç ve defter bedelleri açıklandığında bilgiler yeniden güncellenecektir..

6 aylık : 42.-Avro + 4 Avro = 46.- Avro
1 yıllık : 49.- Avro + 4Avro = 53.- Avro
2 yıllık : 63.- Avro + 4 Avro = 67.- Avro
3 yıllık : 78.- Avro + 4 Avro = 82.- Avro

4-10 yıllık : 100.- Avro + 4 Avro = 104.- Avro

Pasaport cüzdan bedeli: 30.- Avro (yukarıdaki fiyatlara dahil edilmiştir)

Öğrencilerin pasaport işlemlerinde harç ödeniyor mu?

Yurtdışında 4-25 yaş arası öğrencilerden eğitimine devam ettiğini belgelemeleri koşuluyla,
25 yaşını ikmal edecekleri tarihe kadar pasaport süre harcı alınmamaktadır. Bu imkandan faydalanacak öğrencilerin eğitim gördükleri kurumdan alacakları öğrenci belgesini başvuru sırasında ibraz etmeleri zorunludur. Bu durumda öğrencilerden 2017 yılı için yalnızca 26.- Avro pasaport cüzdan bedeli ile 4.- Avro posta bedeli olmak üzere toplam 30.- Avro harç alınacaktır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.