Nürnberg Başkonsolosluğu Randevu Alma ( Pasaport,Nüfus ,Noter ,Askerlik ,Vatandaşlık)

Tarafından   05/11/2017

Nürnberg Başkonsolosluğu Randevu Alma sayfasından online konsolosluk randevuları TC kimlik numarası ve e-posta girişi yapılarak alınır. Almanya Nürnberg Türk Konsolosluğu için  randevular www.konsolosluk.gov.tr adresinden alınır. Bunun dışında  Nürnberg Konsolosluk işlemleri için konsolosluğu gittiğinizde gişe sırası almanız gerekmektedir.

Konsolosluk randevu sisteminden almış olduğunuz randevu saatinde sizle birlikte  on ayrı kişiyede randevu verilmektedir. Bundan dolayı konsolosluğa randevu saatinde gittiğinizde mutlaka gişe numarası alması gerekiyor.

Nürnberg Başkonsolosluğu Randevu Nasıl Alınır?

Her işlem için konsolosluk randevu portalı www.konsolosluk.gov.tr adresinden ayrı ayrı randevu alınır. Randevu almak için e-posta adresi ve TC kimlik numaranızın olması gerekiyor.Konsolosluk işlemleri için www.konsolosluk.gov.tr internet adresinin “randevu” portalından pazartesi -cuma  günleri içinde 09:00 – 12:30 ve 13.00-15.00 saatleri arasında istedikleri gün ve saat için randevu alınması gerekmektedir.

www.konsolosluk.gov.tr adresine gidilerek Temsilcilik seçiniz. (Ülke: Almanya, Temsilcilik: Nürnberg Başkonsolosluğu) daha sonra Randevu-al yazan bölümü tıklayınız.

T.C. Kimlik Numaranızı Yazınız ve size gönderilecek şifre için e-posta yazınız. T.C. Kimlik numaranız yoksa bir yakınızın T.C. numarasıyla randevu alabilir ve randevu gününde görevli memura bu bilgiyi verebilirsiniz.

Web.de ve gmx e-posta adreslerine şifre gönderilmesinde sorun yaşanmaktadır. Başka bir e-posta adresi kullanmanız rica olunur.)

Hangi işlem için randevu talep ediyorsanız o bölümü seçiniz. (Pasaport, Askerlik, Noter, Evlenme, Vatandaşlıkvs.)

Ad ve Soyadı yazarken Türkçe karakterler kullanınız.(örnek: Ç,Ğ,Ş)
Adres hanesine şehrinizi veya tam adresinizi yazınız.
Sizinle birlikte kaç kişiye randevu alacağınızı seçiniz.
Kaydet ve Devam Et tuşuna basarak sonraki aşamaya geçiniz.

Sistem tarafından epostanıza gönderilen şifreyi giriniz ve Kaydet ve Devam Et  yazan yeri tıklayınız.

Belirtilen gün saatlerden size uygun birini seçtikten sonra, sağ altta yer alan Seç’e basınız. İleri bir tarih için randevu almak istiyorsanız, Takvimin yazılı olduğu yere tıklayarak başka bir tarih seçebilirsiniz.

Randevunuzu belirledikten sonra, “İşleminizi Onaylayın” sayfasında randevu bilgileriniz yer alacaktır. Bilgiler doğruysa “Onayla ve Randevumu Al”yazan yeri tıklayınız.Randevunuz onaylanınca ekranda tarih ve saat görülecektir.

Nürnberg Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Posta Adresi
Regensburger Str. 69,
D-90478 Nürnberg / AlmanyaTelefon Santral: +49 (0) 911 946 76-0
Pasaport: 0911 946 76 11
Noter: 0911 946 76 12
Tereke: 0911 946 76 13
Evlenme: 0911 946 76 14
Nüfus: 0911 946 76 16
Vatandaşlık: 0911 946 76 28 / 17
Vize: 0911 946 76 17
Askerlik: 0911 946 76 18
Hukuk Danışmanı: 0911 946 76 33 (Salı: 09.00 – 11.00, Perşembe: 10.00 – 12.00, Cuma: 09.00 – 13.00)

Başkonsolosluğumuzun ilgili birimlerine 14.00-16.30 saatleri arasında telefonla ulaşmak mümkündür.

Mesai dışı acil durumlar için: +49 152 236 69 144

F:+49-911 46 89 62
E: konsulat.nuernberg@mfa.gov.tr

Nürnberg Başkonsolosluğundan randevu alırken dikkat edilmesi gereken hususlar neler?

Randevu sisteminin verimli çalışabilmesi için her başvuru sahibi adına ve her bir işlem için ayrı ayrı randevu alınması önem taşımaktadır.

Sistemde gmx veya web uzantılı e-posta adreslerinde sorun yaşandığından, randevu alma işlemlerinde gmail veyahotmail uzantılı e-posta hesaplarının tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Sisteme veri girişi yapılırken Alman klavyesi farkından ötürü, sistemin sunduğu Türkçe karakter klavye seçeneğinin dikkate alınması ve noktalamanın ve sesli harflerimizin doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Doğrulama kodu ekranındayken, doğrulama şifresinin gelmesinde e-posta türüne göre gecikme yaşanması ihtimaline karşı sayfanın hiçbir şekilde kapatılmaması ve geri dönüş butonlarına basılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde sayfa ile oynandığında sistem gelen doğrulama kodunu kabul etmemektedir.

Formlarda herhangi bir ibare yanlış yazıldığı zaman randevu almak isteyen kişinin sayfayı kapatıp tekrar açması gerekmektedir. Aksi takdirde vatandaşlarımızın yanlışı düzeltip devam etmek istemesine rağmen sayfa ilerleyememektedir.

Eğer soyadı değişikliği olmuş ise randevu alırken buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde T.C kimlik numarası ile vatandaşımızın kimlik bilgileri uyuşmamakta ve randevu alımı gerçekleşmemektedir.

Randevu alırken butonların altında çıkan “Şahsen başvurmanız gerekmektedir” yazısının vatandaşlarımız tarafından zaman zaman yanlış anlaşıldığı görülmektedir. Bu ifadenin “randevusuz gelinmelidir” şeklinde anlaşılmaması gerekmektedir. Bu ifade, “randevu aldıktan sonra başvuru sahibinin bizzat gelip imza vermesi” anlamındadır.

Ortalama olarak randevu alan her dört vatandaşımızdan birinin işlem için Başkonsolosluğa gelmediği görülmektedir. Bu durum sistemin verimini düşürmektedir. Bu sebeple eğer gelinmeyecekse, test amaçlı vs olarak randevu alınmaması rica olunur.

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.