Evlilik İşlemleri İçin Konsolosluk Randevu Alma

Tarafından   21/10/2017

Evlilik İşlemleri İçin Konsolosluk Randevu Alma başlıklı yazımızn konusunu; yurtdışında hizmet veren Büyükelçilik ve konsolosluklarımızda yapılacak olan evlilik başvuruları , evlilik bidirimi , yurtdışı evlenme ehliyet belgesi  alma , uluslararası evlilik cüzdanı için yapılması gereken işlemler , ödenmesi gereken harçlar ve gerekli belgeler oluşturuyor.

Yurtdışında yaşayan Türk Vatandaşları ya da çifte vatandaşlık statüsünde olanlar www.konsolosluk.gov.tr web adresi ve Konsololsuk Çağrı merkezi + 90 312 292 29 29 nolu merkezi telefon numarasına arayarak, bulundukları ülkedeki konsolosluklarda yapılan evlilik işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirler.

E-Konsolosluk randevus istemi ya da Çağrı merkezinden randevu aldıktan sonra şahsen yapılan işlemler şöyle;

Konsolosluk ve Büyükelçilikte Evlilik Başvurusu
Yabancı Yerel Makamlar Önünde Evlilik İçin Evlenme Ehliyet Belgesi Başvurusu
Aile Cüzdanı Başvurusu
Uluslararası Evlilik Kayıt Örneği (Formül B) Başvurusu

Bu işlemler dışında Yabancı Yerel Makamlar Önünde Evlilik Sonrasında Evlilik Tescili Başvurusunu posta ile gerçekleştirebilirsiniz..

Konsolosluk ve Büyükelçiliklere Evlilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurtdışında hizmet veren Dışişleri Bakanlığımıza bağlı dış temsilciliklerimiz , eğer bulundukları ülke yasaları kendilerine evlendirme yetkisi veriyorsa, yalnızca Türk Vatandaşlığına tabi olan çiftlerin nikahlarını kıyabilirler. Burada yanlış anlamanın önüne geçmek için belirtelim .Türk vatandaşı çiftler yabancı merciler öninde de evlenebilirler. Eğer çiftlerden birisi yabancı ülke vatandaşı ya da çifte vatandaşlığa tabi ise bulundukları ülkelerdeki yetkili merciler önünde evlenmeleri gerekmektedir.

Bu işlem için konsolosluk randevu sisteminden randevu alınması gerekiyor..Gerekli tüm evraklar hazırlandıktan sonra çift, şahitleriyle birlikte önceden planlanan randevu günü ve saatinde şahsen ilgili konsolosluğa gelerek nikahını kıydırabilir.

Evlilik,işlemleri şahsen yapılır. Evlenecek kişilerin görevli memur önünde serbestçe iradelerini açıklamaları ile mümkündür. Bu nedenle, vekaletle evlilik yapılması mümkün değildir.

Yabancı Yerel Makamlar Önünde Evlilik İçin Evlenme Ehliyet Belgesi Başvurusu  Nasıl Yapılır?

Bulundukları ülkelerdeki yabancı yerel merciler huzurunda evlenecek olan çiftler konsolosluklara şahsen gelerek yabancı makamların evlilik için kendilerinden isteyeceği “evlenme ehliyet belgesi” başvurusunda bulunmaları gerekiyor.Bu belgeyi almak için başvurular konsolosluk randevusu alınarak şahsen yapılmaktadır..

Yabancı merciler önünde evlenecek çiftlerin, gerekli olan diğer belge ve prosedür hakkında ilgili makamlardan bilgi alması gerekmektedir.

Aile Cüzdanı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nikahı Türk Konsolosluklarında kıyılan çiftlerin aile cüzdanları nikah işleminin gerçekleşmesinin ardından yeni evli çifte hemen teslim edilir.Uluslararası aile cüzdanının kaybı durumunda yenisi için konsolosluktan randevu alınarak şahsen başvurulur.Tabi bu işlem için harç ve değerli belge ücreti ödenmesi gerekiyor.Uluslararası aile cüzdanının bedeli 210 sayılı Değerli Kağıtlar Kanununa göre Maliye Bakanlığınca her yıl yeniden belirlenir.

Türkiye’de düzenlenen uluslararası aile cüzdanın eskimesi veya kaybı nedenleriyle konsolosluklara başvurulduğunda;

Uluslararası aile cüzdanı düzenlenmesi için gereken uluslararası evlenme kayıt örneğine ilişkin bilgilerin bir kısmının (evlenme yeri, evlenmeyi yapan makam ve evlilik kayıt numarası) kimlik paylaşım sistemi üzerinden temin edilmesi mümkün olmadığından, taraflardan birinin aşağıdaki belgeler ile müracaatının ardından Nüfus Müdürlükleri ile gerekli yazışma yapıldıktan sonra yeni uluslararası aile cüzdanı düzenlenmektedir.

Gerekli Belgeler neler?

Bayan ve erkeğin nüfus cüzdanlarının fotokopileri.Bayan ve erkeğin son 6 ay içinde çekilmiş ikişer (2) adet renkli vesikalık fotoğrafları (Hepsinin aynı ve önden çekilmiş olması zorunludur.)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Evlilik İşlemleri İçin Konsolosluk Randevu Alma” da bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.