Essen Türk Konsolosluğu Pasaport Randevu Almak

Tarafından   27/08/2021

Essen Türk Konsolosluğu Pasaport Randevu Almak , Essen Başkonsolosluğu yeni pasaport başvurusu nasıl yapılır? Hangi belgeler gerekli ? Geçici pasaport nasıl alınır? Pasaport teslim almaya geleceğim bunun için Essen konsolosluk randevu sayfasından randevu almam gerekiyor mu?

Essen Başkonsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemleri

T.C. Dışişleri Bakanlığı Essen Başkonsolosluğu randevu ile hizmet vermekte olup, pasaport yenileme işlemleriniz için www.konsolosluk.gov.tr adresinden her pasaport için ayrı randevu almanız gerekmektedir.

T.C. kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile pasaport işlemleri için randevu alabilirsiniz.

PASAPORT RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Essen Başkonsolosluğu yeni pasaport başvurusu nasıl yapılır? Hangi belgeler gerekli ?

T.C. Dışişleri Bakanlığı Berlin Başkonsolosluğu

Pasaport müracaatlarının şahsen yapılması gerekmektedir. 18 yaşından küçük çocuklar için pasaport müracaatlarında, çocukların da anne ve babayla birlikte gelmeleri şarttır.

Pasaportları Türkiye’de basılıp temsilciliğimize gönderilen vatandaşlarımızın pasaportlarını, temsilciliğimize şahsen gelerek teslim almaları gerekmektedir. Pasaportunu şahsen gelip teslim alamayacak vatandaşlarımızın pasaport başvurusu esnasında teslim için bir vekil tayin etmeleri mümkündür.

Yeni Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler:

1. Nüfus Cüzdanı/T.C. Kimlik Kartı aslı

– Başvuru esnasında ibraz edilen nüfus cüzdanlarının üzerinde kimlik numarasının yazılı olması zorunludur. Nüfus cüzdanı üzerinde kimlik numarası yazmayan vatandaşlarımızın,öncelikle T.C. Kimlik Kartı müracaatında bulunması gerekmektedir. Bunun için de www.konsolosluk.gov.tr adresinden ayrı randevu alınmalıdır. T.C. Kimlik Kartı ve pasaport başvurusunun aynı gün yapılması mümkündür.

– 15 yaşını doldurmuş çocukların nüfus cüzdanlarının fotoğraflı olması gerekmektedir.

2. 1 adet biyometrik fotoğraf (Bebekler ve çocuklar için de fotoğraf getirilmesi zorunludur.)

  • – Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini göstermeli
  • – 50mm x 60mm ebatlarında
  • – Fonu beyaz ve desensiz
  • – Kıyafet rengi fon rengi ile aynı olmamalı
  • – Başın üstünde 4-5 mm boş alan olmalı
  • – Saç modeli veya başörtüsü göz ve kaşların hiçbir bölümünü kapatmamalı
  • – Yüz üzerinde parlaklık, yansıma ve gölge olmamalı
  • – Fotoğrafın renk, kontrast ve netlik kalitesi iyi düzeyde olmalı

3. Varsa eski pasaportların aslı

4.Pasaportun kaybedilmiş olması halinde polisten alınacak güncel kayıp belgesi (Verlustanzeige).

– Eğer, yurtdışından ilk defa pasaport başvurusunda bulunulacaksa ve mevcut pasaport kayıpsa bu belgeye gerek yoktur. Bu durumda, Başkonsolosluğumuzca Türkiye’deki ilgili kurumlarla yazışma yapılması gerekmektedir.

5. Güncel tarihli ve ıslak imzalı öğrenci belgesi getiren 25 yaşın altındaki vatandaşlarımızdan pasaport süre ücreti alınmamakta, sadece pasaport defter ve posta ücreti alınmaktadır.

Harçsız pasaport başvurusunda bulunan öğrencilerin öğrenim gördükleri okuldan ıslak imzalı, 60 günü geçmemiş öğrenci belgesi ibraz etmeleri gerekmektedir. Öğrencilere harçsız pasaport, 25 yaşını dolduracağı tarihe kadar verilebilmektedir. Kreş ya da bakım evlerinden alınan belgeler ileöğrenci kimliği veya internetten dökülmüş imzasız belgelerkabul edilmemektedir.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİN PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN YUKARIDAKİ BELGELERE EK OLARAK AŞAĞIDA SIRALANAN BELGELER DE GEREKMEKTEDİR:

1. Ebeveynlerin kimliklerinin aslı

2. Başvuru esnasında her iki ebeveynin de hazır bulunması gerekmektedir. Ebeveynlerden birinin gelememesi halinde, Türkiye’de veya T.C. Başkonsoloslukları noterliklerinden verilmiş muvafakatname aslının ibraz edilmesi gerekmektedir.

3.Anne ve babanın boşanmış olması durumunda, velayet hakkı sahibinin velayeti gösterir Türk Mahkemelerince verilmiş kararın aslı ile birlikte müracaat sırasında şahsen hazır bulunması gerekmektedir. (Kararın nüfusa işlenmiş olması halinde nüfus kayıt örneği yeterlidir.)

4.Anne ve babanın boşanmış olması durumunda, velayet hakkı her ikisinde ise müracaat sırasında ikisinin de şahsen hazır bulunmaları gerekmektedir.

5. Varsa güncel tarihli ve ıslak imzalı öğrenci belgesi (Schulbescheinigung)


Yeni Pasaport Ücreti

2021 yılı için pasaport yenileme ücretleri aşağıdaki gibidir:

6 aylık pasaport:39 Euro (20 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dahildir.)

1 yıllık pasaport:46 Euro (20 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dahildir.)

2 yıllık pasaport:60 Euro (20 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dahildir.)

3 yıllık pasaport:75 Euro (20 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dahildir.)

4-10 yıllık pasaport:95 Euro (20 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dahildir.)

* Kişinin en son pasaportunun bitiş tarihinden bu yana aradan 10 yıl geçmiş ise, bir kereye mahsus ceza olarak 5 yıllık süre ücreti tahsil edilir.

* Pasaport bedelinin, Başkonsolosluğumuza başvuru esnasında nakit olarak ya da vezne.konsolosluk.gov.tr adresinden online ödenmesi gerekmektedir.

Pasaport Teslim

Başkonsolosluk pasaport başvurusu yapıldığında, yeni pasaportlar Türkiye’de tanzim edildikten sonra Essen Başkonsolosluğuna gönderilmektedir. Pasaport teslim işlemleri saat 08.30-15.00 arasında randevusuz yapılmaktadır. Başkonsolosluğumuz Haftasonu günlerinde kapalıdır.

Yeni pasaportlar Başkonsolosluğa ulaştığında, vatandaşların başvuru esnasında verdiği e-posta adresi aracılığıyla bilgi verilmektedir. (Bilgi ulaşmaması halinde 20 gün sonra bizzat Başkonsolosluğumuza pasaportunuzun gelip gelmediğini sorabilirsiniz.)

Yeni pasaport teslim almaya gelirken getirilmesi gereken belgeler:

1.Mevcut eski pasaportunuz (Kaybından dolayı yeni pasaport başvurusu yapanlardan istenmemektedir.)

2.Nüfus cüzdanı,

3.Başvuruda verilen pasaport başvuru formu,

4.Başvuru sırasında teslim için vekil tayin edildiyse vekaleten alacak şahsın nüfus cüzdanı veya pasaportu

Vatandaşlarımızın pasaportlarını, yukarıda belirtilen belgelerle birlikte temsilciliğimize şahsen gelerek teslim almaları gerekmektedir.

Pasaportunu şahsen gelip teslim alamayacak vatandaşlarımızın pasaport başvurusu esnasında teslim için bir vekil tayin etmeleri mümkündür.

Bu durumda, başvuru esnasında başkonsolosluğumuzca hazırlanan, pasaportu alacak kişinin adının yazılı olduğu vekalet ve yukarıda belirtilen belgelerle birlikte temsilciliğimize gelmesi halinde vekile pasaport teslim edilecektir. (Vatandaşların kendilerinin hazırladığı vekaletler kesinlikle kabul edilmemektedir.)

18 yaşından küçüklerin pasaportlarını ebeveynlerinden biri yukarıda belirtilen belgelerle teslim alabilirler. (Boşanma durumunda velayeti elinde tutan ebeveynin, velayet kararıyla birlikte pasaport teslimine başvurması gerekmektedir.)

GEÇİCİ PASAPORT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Sadece acil durumlarda, vatandaşın Türkiye’ye yahut oturumu olduğu ülkeye dönüşünü teminen geçici pasaport düzenlenebilmektedir.

Geçici pasaport başvurusunun şahsen yapılması zorunludur.

Geçici pasaport tek yönlü bir pasaport niteliğinde olup, dönüşü sağlamaz ve seyahat sonunda geçerliliğini yitirir. Geçici pasaport kullanımı sonrası seyahatler için Türkiye’den ya da ikamet edilen ülkedeki Dış Temsilciliğimizden yeni pasaport başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Geçici pasaportla Türkiye’ye giden vatandaşların Almanya’ya dönmek istemeleri halinde, Almanya oturumlarına ilişkin işlemlerini ilgili Alman makamları ile görüşmeleri gerekmektedir.

Bu işlem için randevu alma şartı bulunmamaktadır.

Başvuru için gerekli belgeler

1- Mevcut Pasaport (Kaybı halinde istenmez.)

2- Nüfus Cüzdanı/T.C. Kimlik Kartı

3- 2 adet vesikalık fotoğraf (son 6 ayda çekilmiş, renkli)

4- Seyahat belgeleri (ücreti ödenmiş uçak bileti)

5- Pasaportun kaybı halinde polisten alınacak kayıp belgesi

Essen Başkonsolosluğu Posta adresi


Türkisches Generalkonsulat, Am Zehnthof 55,45307, Essen-Deutschland  

 E-posta
konsulat.essen@mfa.gov.tr 

Telefon
Santral:+ 49 201 84 21 60

 Nöbetçi / Acil Durum Telefonu
+49 174 306 12 06

 Faks
+ 49 201 42 38 67

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.