E-Konsolosluk Sisteminden E-devlet Şifresi Alma İşlemi

Tarafından   22/10/2017

E-Konsololsuk Sisteminden E-devlet Şifresi Alma İşlemi nasıl yapılır? İnternetten edevlet şifresi alınır mı? Yurtdışında yaşayan Türk Vatandaşları e-devlet şifresini nereden alacak? Mavi kart sahibi vatandaşlar edevlet şifresi alabilir mi? yazımızın konusunu oluşturuyor.

Öncelikle E-devlet sisteminin ne olduğunu bilmeyenler için küçük bir hatırlatma yapalım . E devlet ,devlet dairelerinde yapılan bir çok işlemin sanal ortama taşınmasıyla oluşturulan, yüksek güvenlikli online portaldır. sisteme vatandaşlar kimlik bilgileri ve şifre ile giriş yaparak emeklilik işemlerinden , ceza , vergi , tapu , eğitim ,nüfus ve benzeri bir çok  bilgiye bir kaç dakika içersinde ulaşabiliyorlar.

E-devlet şifresi Türkiye’de  PTT şubelerinden 2TL ödeyerek edinelirken yurtdışında ise Büyükelçilik ve Konsolosluklardan kimlik kartı veya pasaport ile şahsen başvuruda bulunarak alınıyor.

Edevlet şifresi aldıktan sonra yurtdışından da e devlet girişi yaparak istediğiniz işlemi bir kaç dakika içersinde gerçekleştirmeniz mümkün,ancak edevlet portalındaki online işlemlerden faydalanmak için sisteme giriş şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerkiyor.

E-Devlet Sistemi Girişi için TIKLAYINIZ

E-Konsolosluk Randevu Sistemi için TIKLAYINIZ

Edevlet şifresi yurtdışında büyükelçiliklerimiz ve konsolosluklardan kimler alabilir?

Konsolosluklardan e-devlet şifresi alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor.Türk vatandaşı ya da Mavi Kart sahibi vatandaşların şahsen, kimlik kartı ya da pasaportları ile kendilerine en yakın konsolosluğa başvurduklarında kendilerine kapalı zarf içersinde E-devlet şifreleri verilecektir.

Yurtdışında E-Devlet Şifresini Nereden Alabilirim?E-devlet şifresi almak için  gerekli belgeler neler?

Yurtdışında e  -devlet şifresini size en yakın konsolosluktan , şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek alınır.Eğer tatildeyken Türkiye’den e-devlet şifresi almak istiyorsanız PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

İnternetten E-Devlet şifresi alınabilir mi?

Bunun dışında e-devlet sistemine , mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanılıyorsanız internet bankaçılığı üzerinden, e-Devlet Kapısına  giriş yaptıktan sonra şifre oluşturulabilir. Yeni tip E-kimlik kartı ile de edevlet adresine giriş yapılabilir ve şifre oluşturulabilir.

E-devlet Şifresi Şifresi Nasıl Kullanılır?

Elektronik hizmetlere erişebilmek için TC Kimlik numaranız ve konsolosluktan almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. e-İmza veya mobil imza gerektiren hizmetleri kullanabilmek için e-İmza  ya da  m- imza edinilmesi hizmete bağlı olarak ayrıca gerekebilir.

Sisteme ilk kez giriş yaptıktan sonra sizden zarf içinde verilen şifrenizi değiştirmeniz istenir, bu durumda Konsolosluktan aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.  Güvenliğiniz için lütfen şifrenizi kimseyle paylaşmayınız.

e-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sisteme ilk defa şifre ile giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir.

Bunun dışında vatandaşlar Konsolosluklaradan tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler.

E-Devlet Şifresinin Unutulması, Çalınması veya Kaybedilmesi Durumunda Ne Yapılması Gerekir?

Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için şifre yenileme hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen işlemlerden herhangi birini yapmadığınız takdirde size en yakın konsolosluktan şahsen yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Şifre yenileme hizmetinin detayları için e-Devlet Kapısısayfasından destek alabilirsiniz.. Daha önce cep telefonu ve e-posta doğrulaması yapmış iseniz e-Devlet Kapısı Şifre ve Güvenlik Ayarlarım bölümünden: Sadece Konsolosluktan yeni şifre zarfı alarak Cep telefonuza ve e-posta adresime gelecek kodları girerek ”Cep telefonuma gelecek kodu ” girerek Seçeneklerinden birini işaretleyip şifre yenileme yöntemlerinden birini belirleyebilirsiniz.

Giriş alanındaki şifremi unuttum seçeneği ile şifrenizi yenileyebilir, yeni şifre belirleyebilirsiniz. 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti e-Devlet Kapısı kullanıcıları ve mavi kartlı kullanıcılar bu şifre yenileme hizmetinden faydalanabilmektedir. Ancak yabancı kullanıcılar şifre yenileme hizmetinden faydalanamamaktadır.

E-devlet Sisteminden Cep Telefonu ve e-Posta Doğrulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet Şifresi ile giriş yapıldığında; Üst tarafta yer alan isim kısmına tıklanır. Aşağı doğru açılan kutucuğun içinde üçüncü sırada yer alan “iletişim seçeneklerim” kısmı seçilir.

Cep telefonu ve e-posta kayıtlı değil ise, ilgili kısımlara cep telefonu numarası ve e-posta adresi yazılır. Yanlış kayıtlı ise kayıt silinir ve doğrusu yazılır ve güncelle butonuna tıklanır.

Bir sonraki ekranda kimlik seri ve sıra nosu uygun şekilde doldurulduktan sonra “devam et” butonuna tıklanır. Cep telefonu ve e-posta adresinin altında yer alan cep telefonu ve e-posta doğrulaya tıklanır.

Cep telefonuna ve e-postaya gelen doğrulama kodları kutucuklara yazılır ve “doğrula” ya tıklanır.

E-devlet Şifresi Online Olarak Alınabilir mi?

e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden şifre güvenliği önemlidir. Bu nedenle PTT’den alınan şifreler ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile verilmektedir. Şifre unutma durumunda şifre sıfırlama yapılabilmekte, ancak yeni şifre online (sms/ e-posta vb.) gönderilmemektedir. Kullanıcının e-Devlet Kapısı profilinde tanımlamış olduğu cep telefonuna ya da hem cep telefonu hem de e-postasına gelen doğrulama kodu vasıtasıyla yeni şifre belirlenebilmektedir. İnternet bankacılığı aracılığı ile giriş yapan bir kişi e-Devlet Kapısı profil alanından kendisine şifre oluşturabilmektedir.

E-DEvlet Şifremi Nasıl İptal Ettirebilirim?

Konsolosluklardan T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin ibrazı ile şahsen başvuru yaparak e-Devlet kapısı şifresi iptal ettirilebilir. Vekalet ya da vesayet durumlarında şifre alımında uygulanan kurallar şifre iptalinde de geçerli olmaktadır.

 

İnternet Bankacılığı ile Giriş İnternet Bankacılığı Aracılığı İle e-Devlet Kapısına Giriş Nedir?

e-Devlet Kapısı giriş araçlarına internet bankacılığı ile giriş sekmesi de eklenmiş olup, sisteme dahil olmuş bankaların internet bankacılığı müşterileri tekrar bir e-Devlet Kapısı şifresine ihtiyaç duymadan internet bankacılığı girişinde kullandıkları müşteri no/kimlik no ve şifre/parola ile güvenli bir şekilde e-Devlet Kapısına giriş yapabilmektedir. Bu giriş yöntemi kullanıcılara şifreye alternatif ve güvenli bir giriş kanalı sunmaktadır.

İnternet Bankacılığı Aracılığı İle e-Devlet Kapısına Nasıl Girebilirim?

İnternet Bankacılığı aracılığı ile e-Devlet Kapısına giriş için şu adımlar izlenir: www.turkiye.gov.tr sayfası açılır. “Sisteme Giriş” düğmesine tıklanır.(Sisteme şifre, elektronik imza, mobil imza veya elektronik kimlik kartıyla giriş yapılmış ise internet bankacılığı aracılığıyla giriş yapabilmek için öncelikle çıkış yapmak gerekmektedir.) e-Devlet Kapısı üzerinde bulunan “İnternet Bankacılığı” sekmesi tıklanır. İnternet bankacılığı uygulaması kullanılacak banka tıklanır. Bankanın açılan sayfasında ilgili alanlara internet bankacılığı girişi için kullanılan müşteri no/kimlik no ve şifre/parola girilir. Bu basamakları tamamlayan banka müşterileri giriş yapmış olarak e-Devlet Kapısı’na doğrudan yönlendirilir. e-Devlet Kapısı Kullanıcısı Olmayan Banka Müşterisi Bu Uygulama Aracılığı İle e-Devlet Kapısı’na Giriş Yapabilir mi? Banka müşterisi e-Devlet Kapısı kullanıcısı olmasa da İnternet Bankacılığı aracılığı ile e-Devlet Kapısı’na giriş yapıp kullanıcı olabilir.

e-Devlet Kapısı’na İnternet Bankacılığı Aracılığı İle Giriş Yaparak e-Devlet Kapısı Şifresi Oluşturulabilir mi?

İnternet Bankacılığı aracılığı ile e-Devlet Kapısı’na giriş yapan kişi dilerse e-Devlet Kapısı profil alanından güvenli bir şekilde şifre oluşturabilir. Daha sonraki e-Devlet Kapısı girişlerinde bu şifreyi kullanabilir. İnternet Bankacılığı Aracılığı İle e-Devlet Kapısına Girişte Bilgilerim Banka İle Paylaşılır mı? Kullanıcıların e-Devlet Kapısı şifreleri ve kişisel özel bilgileri bankalar ile kesinlikle paylaşılmaz. Bankalar da müşterilerinin hesap bilgileri, şifreleri, müşteri numarası vb. bilgilerini e-Devlet Kapısı ile kesinlikle paylaşmamaktadır.

İnternet bankacılığı üzerinden e-Devlet Kapısına Girişi Engelleyebilir Miyim?

İnternet bankacılığı üzerinden e-Devlet Kapısına girişi güvenli bulmayan veya çeşitli sebeplerle internet bankacılığı üzerinden girişi kapatmak isteyen kullanıcılar e-Devlet Kapısı profil alanında bulunan “Erişim Kısıtlamaları”nı tıklayarak internet bankacılığı üzerinden erişimi kapatabilmektedir. Kullanıcı “Açık” seçeneğini işaretlemediği sürece internet bankacılığı aracılığı ile sisteme giriş yapamamaktadır.

e-Devlet Kapısı Hakkında e-Devlet Kapısının Herhangi Bir Yardım veya Destek Merkezi Var mı? e-Devlet Kapısı ile ilgili soru ve sorunlarınız için İletişim sayfasında bulunan formu doldurabilirsiniz ya da 160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezini arayabilirsiniz.

e-Devletin Kapısının Yönetilmesi ve İşletilmesi Kimin Sorumluluğundadır?

e-Devlet Kapısının kurulması, işletilmesi ve yönetilmesi görev ve sorumluluğu 20/4/2006 tarihli ve 26145 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 24/3/2006 tarihli ve 2006/10316 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Başbakanlık adına Ulaştırma Bakanlığı’na verilmiştir. Anılan Bakanlar Kurulu kararı ve 10/08/2006 tarih ve 26255 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, 2006/22 sayılı Başbakanlık Genelgesi gereği, kamu hizmetlerinin elektronik ortamda, ortak bir platformda ve vatandaş odaklı sunumu için iş süreçlerinin gözden geçirilmesi, içerik yönetimi, entegrasyon ile ilgili standartlar ve gerekli hukuki düzenlemeler konusundaki çalışmalar, Ulaştırma Bakanlığı’nın koordinasyonunda ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının etkin katılımıyla Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. tarafından yürütülmektedir.

Kişisel Bilgiler e-Devlet Kapısındaki Adres Bilgilerinizde Hata Var İse Ne Yapılmalıdır?

e-Devlet Kapısındaki, adres bilgileri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemindeki bilgilerinizdir. Adresinizin değişmesi durumunda yeni adresinizi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri genel Müdürlüğü’ne (şahsen veya e-Devlet Kapısı üzerinden e-imza veya m-imza ile ) başvurarak bildirmeniz durumunda e-Devlet Kapısı’nda da yeni adresini görüntülenecektir. Yeni adresinizi e-Devlet Kapısı profilinizde göremiyor iseniz; “Profilim” alanında bulunan “Adres Bilgilerim”deki ”Bilgilerimi yenile” butonu aracılığıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde kayıtlı adresinizi bir kez daha güncelleyebilirsiniz. Buna rağmen yeni adresiniz sistemde görünmüyorsa Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ilgili birimlerine başvurmanız gerekmektedir.

Adres Beyanı Nasıl Yapılır?

Adres değişikliği durumunda bu bildirimler şahsen il/ilçe nüfus müdürlüklerine yapılabileceği gibi e-Devlet Kapısı üzerinden e-imza ve m-imza aracılığıyla NVİ e-hizmeti olan “Adres Beyanı” hizmetini kullanarak da yapılabilmektedir. e-Devlet Kapısındaki Kişisel Bilgiler Nasıl Değiştirilir e-Devlet Kapısındaki, iletişim seçeneklerim kısmında yer alan Cep Telefonu, e-Posta) düzeltmelerin tamamı ancak e-Devlet Kapısına kayıtlı kullanıcı hesabı ile girildiğinde yapılabilmektedir. Giriş yaptıktan sonra profilim alanındaki “İletişim Seçeneklerim” alanına tıklayarak istediğiniz güncellemeleri yapabilirsiniz. Adres bilgileriniz T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri veri tabanında bulunan bilgilerinizdir. Bu sayfa ile ilgili görüşlerinizi ve fark ettiğiniz hataları İletişim sayfasını kullanarak bize iletebilirsiniz.

Mobil İmza Nedir?

Cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır.

Mobil İmzayı Nereden Alabilirim? Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Bu hizmeti sunan Avea, Turkcell veya Vodafone’a başvurarak mobil imza edinebilirsiniz. e-Devlet Kapısı şu an Avea, Turkcell ve Vodafone mobil imzaları ile entegre çalışmaktadır.

Mobil İmzayı Nasıl Kullanabilirim?

Adım 1: Giriş menüsünden “mobil imza ile giriş” seçeneğini seçiniz. Adım 2: Gelen ekranda TC Kimlik No ve Mobil imza aboneliğiniz bulunan GSM numaranızı giriniz ve “Gönder” tuşuna basınız. Adım 3: Bilgisayar ekranında sözleşmeyle beraber imza metninin özeti açılırken, cep telefonunuza da imza metninin özeti gelir. Ekrandaki imza metni özeti ile cep telefonunuza gelen metin aynı olmalıdır. Bu durumda ekrandan sözleşmeyi okuyup cep telefonunuzla imzalayabilirsiniz. Mobil imza ile girişten vazgeçerseniz ekrandaki iptal düğmesini kullanarak ana sayfaya dönebilirsiniz. Adım 4: Cep telefonunuza gelen imza metni özetini imzaladıktan sonra ekrandaki işleme devam tuşuna basarak giriş işlemini tamamlayınız.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.