E-Konsolosluk Sistemi nedir?

Tarafından   30/09/2017

E-konsolosluk Sistemi  nedir? başlığından da anlaşıldığı gibi bu yazımızın konusu elektronik konsolosluk işlemlerinin gerçekleştirildiği online sistem olacak.E-Konsolosluk yurdışında hizmet veten Türk konsolosluklarından yapılacak işlem türüne göre randevu almak ve gerekli belgeler ile ödenmesi gereken harçlar hakkında bilgi edinmek , yurtdışındaki Türk konsoloslukları adres ve telefon gibi iletişim bilgilerini ulaşabileceğiniz web portalıdır.

E-konsolosluk sitemi ile bir çok işlem ve yurtdışındaki temsilciliklerimizden  internet üzerinden randevu alarak yapılabilmesini sağlamakta olup  T.C Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanıp yurtdışındaki vatandaşların hizmetine sunulmuştur. E-konsololsuk randevu sistemine https://www.konsolosluk.gov.tr/ adresinden internet bağlantısı olan her yerden haftanın 7 günü ve 24 saat boyunca bağlanarak işlem yapılabiliyor.

E-konsololsuk üzerinden işlem yapacak tüm vatandaşların mutlaka TC kimlik numaralarının olması gerekiyor.Aksi halde sistem işlem yapmanıza izin vermeyecektir.Eğer hala eski tip TC kimlik numarası olmayan nüfus cüzdanı kullanıyorsanız size en yakın Türk konsolosluğuna gider nüfus cüzdanınızı değiştirebilirsiniz.

Bunun dışında e-konsolosluk randevu alma işlemleri için gerekli  hali hazırda kullandığınız bir e-posta adresi bulunması gerekiyor.

E-konsolosluk sistemine internet dışında yine Dışişleri Bakanlığımız tarafından hizmete konulan Çağrı Merkezi aranarakta ulaşılabilinir. Yurtdışından konsololsuk çağrı merkezine aramak isteyen şahıslar + 90 312 292 29 29 telefon numarasına 7 gün 24 saat boyunca aramak mümkün.Bulunduğunuz ülkeden bu telefon numarasına aradığınızda aradığınız o ülke içi telefon tarifesi üzerinden ücretlendirme yapılır yani ekstradan süpriz telefon faturası gelmez.

E-Konsololsuk Çağrı merkezine ulaşmak için bazı ülkeden yapılacak aramalara özel numara tahsis edilmiştir. ABD, Almanya ,Kanada, Avusturya , İngiltere ,Hollanda ve Fransa ‘dan yapılacak aramalar için ayrı ayrı numaralar tahsis edilmiştir.

A.B.D. ve Kanada’dan +1 888 566 7656

Almanya’dan +49 30 30 807090

Avusturya’dan +43720 115890

İngiltere’den +44203 6088090

Hollanda’dan +311 076 60007

Fransa’dan +33 180 146335

E-Konsolosluk Wep Portalından hangi işlemler için randevu alınır?

yazımızda sislerle linkini paylaştığımız e-konsolosluk sisteminden ; Pasaport ,nüfus ,doğum ,vatandaşlık ,vize , kimlik kartı , evlilik  , askerlik ,adli konular ,noter ve ölüm işlemleri hakkında ayrıntılı  bilgi ve randevu alarak ilgili konsolosluktan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Konsolosluk Randevusu Almak İçin Tıklayınız!!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.