E Konsolosluk Randevusu Aldınız Mı?

Tarafından   01/10/2017

E Konsolosluk Randevusu aldınız mı? konuya hemen bu soruyla girmek istedim çünkü yurtdışında hizmet veren tüm konsolosluklarda işlemler randevu alınarak gerçekleştiriliyor.Yurtdışındaki işlem yapacağınız tüm Türk temsilciliklerinden ; noter , pasaport , askerlik , vatandaşlık , nüfus , evlilik , adli konular , doğum işlemleri için konsolosluk randevu  alınması gerekiyor.

Konsolosluk randevu sistemi merkezi bir sistem olup dünya genelinde hizmet veren Türk Konsolosluklarından yapmak istediğiniz tüm işlemler için ,işlem türüne göre  uygun tarih ve zaman aralığına randevu almanızı sağlıyor.

Özellikle konsolosluklarda noter , pasaport ve yeni kimlik kartı gibi işlemler için mutlaka randevu alınması gerekiyor. Yurtdışından yeni kimlik kartı ve pasaport başvuruları yapılırken , bu belgelerin basımları türkiye gerçekleştirildikten sonra başvuru yapılan ilgili konsolosluğa posta ile  gönderiliyor. Bundan dolayı pasaport ve yeni çipli kimlik kartı başvuruları randevusuz  alınmıyor. Başvurular mutlaka randevu ile yapılması gerekiyor.

E-Konosolosluk Randevu Nereden Alınır?

Aslında e-konsolosluk randevu nasıl alınır konusuna girmeden önce e-konsololsuk randevusu nereden alınır kısaca değinelim.Konsolosluk randevusu  size en yakın konsolosluk için alınır. Burada yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için açıklama getirmek istiyorum .Konsolosluk randevu konsolosluğa gitmeden önce Dışişleri Bakanlığımızın merkezi randevu alma sayfası https://www.konsolosluk.gov.tr adresinden ya da Konsolosluk Çağrı Merkezi  numarası + 90 312 292 29 29 aranarak alınır. Bu çağrı merkezi numarası dünyanın her yerinden haftanın 7 günü 24 saat boyunca aranabiliyor.

A.B.D. ve Kanada’dan
+1 888 566 7656
Almanya’dan
+49 30 30 807090
Avusturya’dan
+43720 115890
İngiltere’den
+44203 6088090
Hollanda’dan
+311 076 60007
Fransa’dan
+33 180 146335

Bu numara harici Türk vatandaşlarının yoüun olarak yaşadığı Almanya ,Hollanda ,Avusturya ,ABD ,Kanada gibi ülkeler için aayrı numaralara tahsis edilmiş olup bu numaralar üzerinden konsololsuk randvusu alabileceğiniz gibi yaptırmak istediğiniz konsolosluk işlemi hakkında da detaylı bilgi edinebiliyorsunuz.

Konsolosluk Randevusu Nasıl Alınır?

Konsolosluk randevusu almak  için öncelikle yukarıda belirtiğimiz yöntemlerden (online  internet üzerinden ya da çağrı merkezine arayarak ) birini seçerek işleme başlayabilirsiniz..

Konsolosluk randevusu almadan önce mutlaka yanınızda TC kimlik numaranızın olması gerekiyor. Çağrı merkezi yahut online internet üzerinden de olsa sizden istenilecek ilk bilgi TC Kimlik Numarası olacaktır.Tabi bunun yanında internet üzerinden alınacak randevularda mutlaka size ulaşılmasını sağlayacak ve  randevu bilgilerinin gönderileceği bir e-posta adresi olması şart..

Online E-randevu almak için konsolosluk sitesine (konsolosluk.gov.tr) girildiğinizde sağ üst tarafta yer alan Ülke (Bulunduğunuz ülke) ve Temsilcilik ( Başkonsolosluğu) seçilmeli ve e-randevu alma butonuna tıkliyoruz..

Zaten konsolosluk.gov.tr adresine giriş yaptığınızda sayfa açıldığında sizden bulunduğunuz ülke ve işlem yapmak istediğiniz temsilciliği seçmeniz istenilecektir.Daha sonra yapmak istediğiniz işlem türüne tıklayarak randevu alma etabına geçiyoruz.

Elektronik posta adresinin doğru yazılmış olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Randevu alırken sizden istenilen bilgileri eksiksiz tamamlanmasının ardından verilen e-posta adresine sistemin gönderdiği şifre girilelerek  devam butonuna tıklıyoruz.

Randevu tarihi ve saati seçildikten sonra onay ekranındaki onayla butonu ile randevu kesinleşmektedir. 18 yaşından küçükler için yapılacak başvurularda randevu anne ya da baba adına alınmalıdır.

Almış olduğunuz randevuya mutlaka saatinden 30 dk önce gitmeniz faydanıza olacaktır.

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.