E-Konsolosluk Mavi Kart Yenileme İşlemleri

Tarafından   02/11/2017

E-Konsolosluk Mavi Kart Yenileme İşlemleri nasıl yapılır? Yurtdışında konsolosluklar aracılıyla yapılan tüm işlemlerde olduğu gibi mavi kart işlemleri içinde randevu alınması gerekiyor. Mavi Kartı düzenlemeye; yurt dışında Dış Temsilcilikler, yurt içinde ise İlçe Nüfus Müdürlükleri yetkilidir. Mavi kart işlemleri için başvuruda bulunacak vatandaşlar  konsolosluk randevu sisteminden TC kimlik numarası ve istenilen kimlik (pasaport) bilgileri ve e-posta adresi doğru olarak giriş yapılarak randevu alınır.

Peki hangi mavi kart işlemleri içi randevu alınır ? Kaybından dolayı Mavi Kart başvurusunda para cezası var mı? Konsolosluklardan hangi tür mavi kart işlemleri yapılır? gerekli belgeler nelerdir?

Yurtdışında hizmet veren Dışişleri Bakanlığı bünyesinde hizmet veren büyükelcilik ve konsolosluklarda Mavi Kart Başvurusu işlemleri şahsen yapılması zorunludur.

Konsolosluk Mavi Kart Randevusu İçin Tıklayınız

Konsolosluklara ; Mavi Kart Yenileme Değiştirme Başvurusu , Kaybından Dolayı Mavi Kart Başvurusu , Mavi Kartlılar için  Nüfus Kayıt Örneği başvurusu gibi işlemler için başvuruda bulunur.

Mavi kart çıkartılırken kart ücreti ve harçlar konsoloslukların iiçinde bulunan veznelerde nakit olarak tahsil edilir.İşlem yaptıracak vatandaşların yanlarında nakit para bulundurmalarına dikkat etmelidirler.

Mavi Kart Yenileme – Değiştirme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mavi kart yenileme değiştirme başvurusu için konsolosluk sisteminden randevu alındıktan sonra şahsen başvuruda bulunulması gerekiyor.Mavi Kart değerli kağıt kapsamında olup harca tabidir. Kaybından dolayı Mavi Kart başvurularında herhangi bir idari para cezası uygulanmamaktadır.

Kanunlar tarafından belirtilen hakların kullanılmasında Mavi Kartın ibrazı edilmesi gerekli. Kartın ibraz edilememesi halinde, Mavi Kartlılar Kütüğünden alınacak nüfus kayıt örneği ve uyruğunda bulunulan devlet makamlarınca verilmiş kimlik bilgilerini gösteren belge ile işlem yapılır. Bu kişilerin kimlik bilgilerinde değişiklik olması durumunda uyruğunda bulunulan devlet makamlarından alınmış eski ve yeni kimlik bilgilerini gösteren belgenin usulüne göre tasdik edilmiş Türkçe tercümesi ile birlikte ibrazı gerekmektedir..

Gerekli belgeler neler?

Talep dilekçesi , Yabancı ülke kimliği veya Pasaportu , 2 adet son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf , Türk vatandaşlığından çıktıktan sonra medeni hal değişikliği içeren belgeler. (Evlenme, boşanma, isim değişikliği vb) , Çocukların doğum belgesi(Türk vatandaşlığından çıktıktan sonra çocuğu olanlar için) , Mavi kart / Pembe Kart(Yenileme veya değiştirme yapmak isteyenler)

Not: Gerekli belgeler konusunda “Temsilciliğe Özel Notlar” bölümünü de inceleyeniz!

Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde ebeveynle birlikte adları geçen küçük çocuklar için de ebeveynin talebi halinde Mavi kart düzenlenecektir. 15 yaşından büyük çocukların belgeleri fotoğraflı, 15 yaşından küçük çocukların belgeleriyse ebeveynin talebi halinde fotoğraflı düzenlenecektir.

Mavi Kart kanunda belirtilen haklardan yararlanılmasına ilişkin işlemler sırasında ibraz edilecek olup, başka amaçla kullanılamaz. Mavi Kart T.C. nüfus cüzdanı veya pasaportu yerine geçmez.

Türk vatandaşlığından çıktıktan sonra çocuk sahibi olma, evlenme, boşanma, isim değiştirme gibi olayların mavi kartlılar kütüğüne işlenebilmesi için söz konusu olaylara ilişkin bildirim yapılması gerekmektedir.

Kaybından Dolayı Mavi Kart  Başvurusu Nasılır Yapılır?

Mavi karttını kaybeden vatandaşlar mutlaka kendilerine en yakın dış temsilciliğimize başvurarak kayıp bildiriminde bulunması gerekir. Kaybından sonra yeni mavi kart başvurusu yapmadan önce konsolosluk randevu sisteminden randevu alarak gerekli belgelerle birlikte şahsen başvurulması zorunludur.

Gerekli Belgeler Neler?

Talep dilekçesi

Yabancı ülke kimliği veya Pasaportu

2 adet son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf

Türk vatandaşlığından çıktıktan sonra medeni hal değişikliği içeren belgeler. (Evlenme, boşanma, isim değişikliği vb)

Çocukların doğum belgesi(Türk vatandaşlığından çıktıktan sonra çocuğu olanlar için)

Mavi kart / Pembe Kart(Yenileme veya değiştirme yapmak isteyenler)

Not:Gerekli belgeler konusunda “Temsilciliğe Özel Notlar” bölümünü de inceleyeniz!

Mavi Kart Talep Belgesi İndirmek için Tıklayınız

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.