Düsseldorf Başkonsolosluğu TCKK -Türk Kimlik Kartı İşlemleri

Tarafından   05/10/2018

Düsseldorf Başkonsolosluğu yeni kimlik kartı çıkartma işlemleri için başvurular konsolosluk nüfus randevu alarak yapılması zorunlu mu? Düsseldorf Türk konsolosluğu TC Kimlik Kartı çıkarmak isteyen vatandaşlar nasıl başvuruda bulunacak ? yeni kimlik kartı için gerekli evraklar neler ?

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları mevcut nüfus cüzdanlarını yeni kimlik kartlarını Türkiye’ye gitmeden kendilerine en yakın konsolosluğumuzdan değiştirebiliyor.

Almanya’da hizmet veren tüm konsolosluklarımızdan ; Doğum veya Değiştirme nedeniyle , Kaybından dolayı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvurusu yapılır. Kimlik kartalarının düzenlenmesi Türkiye’de yapıldığından, pasaportlarda olduğu gibi randevu aldıktan sonra şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.

Randevu alırken mutlaka yapmak istediğiniz işlem türüne göre nüfus işlemleri bölümünden randevunuzu alınız. Bunun yanında randevu tarihinde ,randevu saatinden en az 30 dakika öncesi ilgili konsolosluğa gelerek sıra alınız. (Sistem sizin randevu almış olduğuz saatte birden çok kişiyede randevu veriyor.)

Randevu Almak İçin Tıklayınız

Yeni Kimlik Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler Neler?

-Nüfus Cüzdanı/Pasaport

-Son 6 ay içinde çekilmiş bir (1) adet renkli (arka fon beyaz) biyometrik fotoğraf. Bilgisayar ve fotokopi yoluyla çoğaltılmış fotoğraflar kabul edilememektedir (15 yaşın altındaki çocuklar için fotoğraf gerekli değildir, ancak Kimlik, seyahat belgesi olarak da kullanılacaksa, 15 yaş altındaki çocuklar için de fotoğraf eklenebilmektedir)

-İşlem ücreti (Kart Bedeli +  Posta bedeli) !!! Dikkat  ücretler değişiklik gösterebilir.

Kimlik Kartında kullanılacak fotoğraf nasıl olmalıdır?

Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içinde çekilmiş ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak biyometrik olması gereklidir.
Kimlik kartı başvurusunda kişinin ibraz ettiği fotoğraf taranarak sisteme kaydedilir. Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan ve biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmez.

Basımı tamamlanan kimlik kartları kaç gün içinde teslim edilir?

TC Kimlik kartları 10- 15 gün içersinde teslim edilmektedir. Başvuru yoğunluğuna göre yeni kimlik kartının teslim süreside değişiklik gösterebiliyor.

Yeni Kimlik kartı nasıl kullanılır ? Hangi durumlarda cezai işlem yapılır?

Yeni çıkartığınız çipli kimlik kartının geçerlilik süresi on yıldır. TC kimlik kartları sürenin bitimini izleyen tarihten itibaren yenilenmesi gerekir aksi halde pasaportlarda olduğu gibi geçersiz duruma düşer.

Almış olduğunuz Kimlik kartının üzerinde hiçbir şekilde silinti, kazıntı ve düzeltme yapamazsınız. Eğer yetkililer Tahrifat yaptığınızı tespit ederse hakkınızda Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.

Kimlik kartı kaybolduğunda ne yapılır?

Kimlik kartı sahibi; Kimlik kartını teslim aldığında kontrol etmek ve kimlik kartında kimlik bilgilerine ilişkin maddi hata bulunması hâlinde kartı iade etmekle, kimlik kartını usulüne uygun kullanmak ve muhafaza etmekle, kimlik kartının kaybı hâlinde ise durumu çağrı merkezi veya nüfus müdürlüğüne; yurt dışında ise dış temsilciliklerden birisine bildirmekle yükümlüdür.

DİKKAT !!! Mahkeme kararı olmadan ad ve soyadınızı değiştirebilirsiniz.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunun ad ve soyadı düzeltilmesi başlıklı ek geçici 8. maddesinde yapılan değişiklikle vatandaşlar bir defaya mahsus mahkeme kararına ihtiyaç duymadan ad ve soyadı değişikliği yapabilecek.
Bir kereye mahsus düzeltilecek

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamında vatandaşların Soyadı Kanunu’na aykırı olan, umumi edebe uygun olmayan, küçük düşürücü veya gülünç olan soyadları, yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklı anlam değişikliği bulunan ad ve soyadlarını mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurullarının vereceği kararla bir defaya mahsus değiştirebilecek.

Düsseldorf Başkonsolosluğu İletişim

Düsseldorf Başkonsolosluğuna 08.30-12.30 ve 13.00-17.00 (Pazartesi-Cuma) Telefonla bilgi almak için 15:00-16:45 saatleri arasında arayabilirsiniz

Posta adresi
Willstätterstr.9, 40549 Düsseldorf
Telefon:+49 211 45 47 80

Faks: +49 211 454 7822
E-Posta: konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.