Berlin Türk Konsolosluğu Yeni Pasaport Ücreti ve Başvuru İşlemleri

Tarafından   10/02/2018

Berlin Türk Konsolosluğu Yeni Pasaport Ücreti ve Başvuru İşlemleri başlıklı yazımızda kayıp pasaport , süresi geçen pasaport ve geçici pasaport düzenleme hakkında bilgilendirmek amaçlanmıştır..

Almanya Berlin Başkonsolosluğu pasaport randevu alma işlemi için TC kimlik numarası ile https://www.konsolosluk.gov.tr/ adresinden randevu alınarak gerekli belgeler ile birlikte şahsen başvurulması gerekmektedir.

Yeni pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşların pasaport süresi bitmeden bir kaç ay önce yeni pasaport için başvurmaları kendileri açısından önem arzedecektir.

Başvuru esnasında her pasaport için ayrı ayrı pasaport başvuru formu doldurulur. Başvuru formu indirmek için aiaüıdaki linki tıklayınız .

Yeni pasaport başvuru formu için Tıkla!!

Pasaport için konsolosluktan alınacak başvurular elektronik ortamda Türkiye’deki pasaport tanzim merkezine gönderilir. Hazırlanan pasaport posta yolu ile başvuru yapılan konsolosluğa gönderilir. Başvuru sahibi ya da başvuru esnasında belirttiği kişi tarafından ilgili konsolosluktan teslim alınır.

Berlin Başkonsolosluğu 2018 yılı Pasaport Harçları

Yeni pasaport başvurusu için ödenmesi gereken harç ve ücretler konsolosluk veznelerinden nakit olarak tahsil edilir..

6 ay  için 44,-Euro

1 yıl  için 52,-Euro

2 yıl  için 66,-Euro

3 yıl için 82,- Euro

4-10 yıl  için 104,-Euro

Defter Bedeli için 28 ve Posta ücreti içinse 4 Euro  fiyatın içersine eklenmiştir.

BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞUNA E-PASAPORT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

1- Berlin Başkonsolosluğuna yapılacak pasaport başvurusu için randevular www.konsolosluk.gov.tr adresinden alınacaktır..
2- E-pasaport başvurusu için başvuracak kişinin şahsen gelmesi zorunludur.
3- Pasaport
4- Kimlik Kartı (Nüfus Cüzdanı)
5- 1 adet biyometrik, arka fon beyaz, 5X5 cm ebadında vesikalık fotoğraf
6- 18 yaşından küçüklerin e-pasaport başvuruları anne ve babaları ile beraber yapılmaktadır.
7- 18 yaşından küçüklerin anne ve babaları ayrılmış ise Türk Mahkemelerinde tanınmış velayet kararı istenmektedir..
8- 18 yaşından küçüklere yeni pasaport en çok 5 yıl süreli düzenlenmektedir. Okuldan alınmış resmi (ıslak imzalı ve mühürlü) öğrenci belgesinin ibrazı halinde, pasaport harcı ödenmeyecektir..
9- %100 özürlü yatalak hastaların e-pasaport işlemleri aktuel doktor raporu ile vasisinin (Betreuer)vasilik kararı (BetreuerAusweis) ile müracaatı halinde yapılabilmektedir.
10- E-pasaport teslim işlemleri 1-3 hafta kadar sürmektedir.

YENİ PASAPORT TESLİMİ NEREYE NE ZAMAN YAPILIR?

Berlin Türk Konsolosluğunda E-pasaport teslimi, müracaat yapana veya muvafakat vermek kaydı ile 2. Şahıslara teslim edilmektedir.
18 yaşından küçük çocukların pasaportları anneye veya babaya teslim edilebilir.Pasaportların ne zaman teslim edileceği e-konsolosluk sayfasından ya da e-posta yolu ile takip edilir..

BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞU E-HUSUSİ VE E-HİZMET PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN HANGİ İŞLEMLER YAPILIR?

1 ) Hizmet ve Hususi pasaport işlemleri : Müracaat sahiplerinin öncelikle kendi kurumları üzerinden başvuruda bulunmaları, sonrasında ise Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile talimat gelmesi üzerine pasaport müracaatları kabul edilmektedir. Bunun dışında bahse konu pasaportlara sahip çalışanlar, emekli ve kurumundan ayrılmışların işlemleri, makamlarına başvurmaları halinde İçişleri Bakanlığı aracılığı ile Dışişleri Bakanlığı’ndan gelecek talimata göre alınabilmektedir.
2) Hususi pasaportlara hak sahiplerinin çocukları bu haktan 18 yaşına kadar faydalanabilmektedir. Öğrenim gördüğünü belgelemesi durumunda ise 25 yaşına kadar yararlanabilmektedir.
3)  Emekli veya görevinden ayrılmış olup, yurtdışında ikamet eden Hususi pasaport sahibi olanların yeni doğan çocukları için, öncelikle doğum kayıt işlemlerinin yapılması ve nüfusa tescili yapılıp nüfus cüzdanı düzenlendikten sonra aynı prosedürle müracaatları alınabilmektir.

KAYIP PASAPORT BAİVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Kayıp pasaport başvurusu yapan vatandaşların öncelikle ilgili Başkonsoloslukda düzenlenen fotoğraflı belge ile bağlı bulunduğu yabancılar dairesine gönderilmektedir. İlgili belge yabancılar dairesince doldurulduktan sonra başvuru sahibinin şahsen müracaatı ile iki adet fotoğrafı ile kayıp başvurusu alınarak, belgeler kişinin bağlı bulunduğu il emniyet müdürlüğüne iletilir. İl Emniyet Müdürlüklerine gönderilen kayıp başvurusuna yaklaşık 4-5 hafta sonunda cevap alınmaktadır. Cevap alındıktan sonra kayıp başvuru sahibi nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf ve pasaport harç bedeli ile randevu alarak gelmesi için Başkonsolosluğa davet edilir.

GEÇİCİ PASAPORT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Geçici pasaport acil durumlarda ve yalnız Türkiye’ye havayolu üzerinden gidişi teminen düzenlenmektedir.

Geçici pasaport için ;

2 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanı ile şahsen başvuru yapılması gereklidir. Geçici pasaport harçsızdır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.