Amsterdam Türk Konsolosluğu Pasaport Randevu İşlemleri

Tarafından   12/08/2021

Amsterdam Başkonsolosluğu pasaport yenileme işlemleri için başvuru nasıl yapılır? yeni pasaport kaç günde gelir? Amsterdam konsolosluk pasaport yenileme ücreti kaç para? yeni pasaport için gerekli belgeler neler? Amsterdam Türk konsolosluğu kayıp pasaport başvurusu işlemleri nasıl yapılır? yeni doğan çoçuk için pasaport çıkarma işlemleri nasıl yapılır?

Amsterdam Başkonsolosluğu pasaport yenileme işlemleri için başvuru nasıl yapılır?

Amsterdam Başkonsolosluğu görev bölgesi : Noord Holland, Flevoland Eyaleti ve Utrecht Eyaletleri olup bu bölgelerde yaşayan vatandaşlar konsolosluğa yeni pasaport başvurusunda bulunmadan önce konsolosluk randevu sistemi üzerinden her pasaport için ayrı ayrı randevu almaları gerekmektedir. Randevusuz kesinlikle işlem yapılmamaktadır.

Bu işlem için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınmalıdır.

Tüm konsolosluk işlemleri için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gereklidir. Sadece teslim işlemleri için (Pasaport, T.C. Kimlik Kartı, Tebligat) haftaiçi 09.00-12.00 saatleri arasında gelerek sıra numarasıyla işlem yapabilirsiniz. Konsolosluk İşlemleri hakkında bilgi için “Bilgi Notları” bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz. Konsolosluk işlemleriyle ilgili sorularınızı consulate.amsterdam@mfa.gov.tr resmi e-posta adresimize gönderebilirsiniz.)

AMSTERDAM BAŞKONSOLOSLUĞUNDAN PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

1. T.C. Nüfus Cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartınız

2. 1 adet biyometrik fotoğrafınız: Son 6 ay içinde çekilmiş, 5cmX6cm boyutunda, beyaz fonlu olmalıdır.

(Gerekmesi halinde giriş katımızda fotoğraf otomatı mevcuttur. Otomat fotoğraf ücreti 9 Euro’dur.)

3. Mevcut T.C. pasaportunuz

PASAPORTUNUZU KAYBETTİYSENİZ: Yukarıdaki belgelere ilave olarak Polis tutanağı (aslı ve fotokopisi) ibraz etmelisiniz.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER İÇİN BAŞVURU: Başvuruyu anne ve babanın birlikte yapması gerekmekte, anne veya babadan herhangi birinin gelememesi halinde diğer eşi yetkilendirmek üzere düzenlenmiş noter tasdikli muvafakatnamenin ibraz edilmesi gerekmektedir. Ebeveynler boşanmış ise, çocuğun kesinleşmiş Hollanda veya Türkiye Mahkemesi kararıyla kendisi için tayin edilen velisi veya vasisi, sözkonusu mahkeme kararını ibraz ederek başvuruyu yapabilir.

25 YAŞINI TAMAMLAMAMIŞ ÖĞRENCİLER: Başvuru belgelerine eğitim görülen kurumdan alınan güncel öğrenci belgesi ilave edilmelidir. Belgede eğitim süresi ve eğitimin kaçıncı yılı olduğu belirtilmelidir. Hollanda’da temel veya yükseköğrenime devam eden 4 yaşından büyük vatandaşlarımızdan en fazla 25 yaşını tamamlayacakları tarihe kadar olmak üzere, pasaport için süre harcı alınmamakta, yalnızca pasaport cüzdan bedeli (23 Euro) ve gönderi ücreti (4 Euro) alınmaktadır. Bu uygulamaya kurs, seminer, sertifika, staj öğrencileri dahil değildir.

İŞLEM ÜCRETİ VE ÖDEME ŞEKLİ:

Geçerlilik SüresiTutar*
6 Ay38,60 Euro
1 Yıl45,43 Euro
2 Yıl59,12 Euro
3 Yıl73,97 Euro
4-10 Yıl94,51 Euro

*Cüzdan Bedeli (19.80 Euro) ve gönderi ücreti (4 Euro) dahildir.

Nakit ödeme alınmamaktadır, online ödeme yapılması gereklidir. Fiziki POS cihazı kullanılmamakta olup, PIN’le ödeme mümkün değildir.

Başkonsolosluğumuzda adınıza online makbuz kesildikten sonra cep telefonunuzla https://vezne.konsolosluk.gov.tr adresine giderek “ideal” ve benzeri online ödeme yöntemlerini kullanarak ödeme yapmanız gerekecektir. Cep telefonunuzda bankacılık uygulamalarını kullanıyor olmanız kolaylık sağlayacaktır.

Cep telefonunuzdan online bankacılık işlemlerini yapamıyorsanız, banka kartınızın ve kartınızla birlikte işlem onayı vereceğiniz kart okuyucunuzun yanınızda bulunması gerekmektedir. Rabobank ve ABN Amro banka kartları için gişelerimizde kart okuyucu bulunmaktadır. Kartınız ING Bank’a aitse, kart okuyucu bulunmadığından, bankanızın cep bankacılığı uygulamasını veya SMS onay sistemini kullanarak online ödemenizi yapmanız gerekecektir.

Posta adresi
Museumplein 17, 1071DJ Amsterdam

E-posta
consulate.amsterdam@mfa.gov.tr

Telefon
+31 20 3050333 (Hafta içi 15:00-17:00 arası konsolosluk işlemleriyle ilgili bilgi vermek amacıyla) +31 20 3050300 (İdari konular içindir. Konsolosluk işlemleri hakkında bilgi amaçlı değildir.)

Nöbetçi / Acil Durum Telefonu
+31 6 87242060

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.