Almanya Berlin Türk Konsolosluk Yeni Kimlik Kartı İşlemleri

Tarafından   18/10/2017

Almanya Berlin Türk Konsolosluk Yeni Kimlik Kartı İşlemleri için başvurular randevu ile yapılmaktadır. T.C. Berlin Başkonsolosluğu nüfus randevu alma sayfası adresi https://www.konsolosluk.gov.tr dir. Tüm randevular internet ve + 90 312 292 29 29 numaralı çağrı merkezi üzerinden alınır.

Yurtdışında yeni kimlik kartı dağıtımı Konsolosluk ve Büyükelçiliklerden yapılmaktadır.Türkiye’de 2016 OCak ayında başlayan yeni çipli kimlik kartı başvuruları yurtdışında ise e-konsolosluk randevusu alınarak gerekli belgeler ile birlikte konsolosluklara şahsen başvuruda bulunarak yapılır.

E-Konsolosluk Randevusu Almak için Tıklayınız

Berlin Başkonsolosluğu yeni kimlik kartı başvuruları ; nüfus cüzdanı değiştirme , doğum ,kayıp ,kimlik bilgilerinin değişmesi , kimlik kartı süresinin bitmesi neticesinde yapılır. Yeni kimlik kartları başvurusu yapacak 15 yaşını doldurmuş şahıslardan, başvuru esnasında parmak izi alınır.Gerekli belgeler ve fotoğraf elektronik ortama aktarıldıktan sonra kimlik kartı düzenleme merkezine bir kaç dakika içersinde gönderilir.

Berlin Başkonsolosluğu Yeni Kimlik Kartı için Gerekli Belgeler ;

Pasaport ya da nüfus cüzdanı

1 adet fotoğraf

Kimlik kartı harcı ve posta ücreti

On beş yaşını doldurmamış çocuklar ve bebeklerin kimlik kartı başvuruları anne baba tarafından yapılır.Anne baba ayrı ise mahkeme tarafından velayeti verilen taraf tarafından yapılır.Çocukların kimlik kartlarına fotoğraf isteğe bağlı olarak eklenir zorunlu değildir. Bunun yanı sıra 15 yaş altındaki çoçuklardan parmak izi alınmaz..

Başvuru esnasında konsolosluk personeli gerekli yönlendirmeleri yapar. Başvuru sırasında kimlik ve adres bilgileri kontrol edilerek, gerekli alanlarda güncellemeler gerçekleştirilir.

Başvuru formunun çıktısına imza alınır, fotoğrafı taranır ve biyometrik veriler (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi) alınarak başvuru tamamlanır.

Bu esnada konsolosluk görevlisi tarafından teslim edilen PIN* zarfında bulunan 6 haneli şifrenin saklanması önemlidir. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktive olmaz ve konsolosluklara yerleştirilecek olan KİOSK’lar kullanılarak değiştirilebilir.

Geçici kimlik kartı ne zaman verilir?
Kimlik kartı başvurusunda başvuru nedenine bakılmaksızın talep edilmesi halinde herhangi bir nüfus müdürlüğünce yeni kart teslim alınıncaya kadar kimliği ispata yarayacak geçici kimlik belgesi düzenlenir.

Yeni kimlik kartları 10-15 gün içinde başvuru yapılan konsolosluğa gönderilir. Başvuru takibi e-posta ya da konsolosluk işlem başvuru sayfasından yapılır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.