1000 Euro Dövizle Askerlik Başvurusu Son Gün Ne Zaman ?

Tarafından   02/10/2017

1000 Euro dövizle askerlik başvurusu son gün ne zaman ? Konsolosluk 1000 Euro Dövizle Askerlik Başvurusu ne zaman bitiyor? 1000 euro yurtdışı askerlik başvuru işlemleri nasıl yapılır? Yurtdışında yaşayan ,Türk vatandaşlığı ya da çifte vatandaşlık taşıyan , askerlik yaşına girmiş (18 yaş) tüm erkekler geçen yıl geçici olarak yürürlüğe giren 100 Euro dövizle askerlik kanunun gerekcelerini yerine getirdiklerinde askerliklerini tamamlamış olduklarına dair tezkereleri adreslerine gönderiliyor.

Bu yazımızın konusu, başlıktanda anlaşıldığı gibi vatandaşlar arasında 1000 Euro Dövizle Askerlik kanunu hakkında olacak.Bilindiği gibi geçen yıl henüz askerliğini yapmamış yurtdışında yaşayan vatandaşları yakından ilgilendiren Askerlik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 6661 Sayılı Kanun, 27 Ocak 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti.Bu kanun değişikliği 31 Aralık 2017 tarihine kadar geçerli olup 1 Ocak 2018 tarihi itibaren eski sisteme geri dönülecek.

1000 Euro Dövüzle askerlik başvuruları 31 Aralık 2017 son gün olması nedeniyle, muhtemel yoğunluk dolayısıyla  başvuruda bulunacakların mağdur olmamaları bakımından, dövizle askerlik işlemlerini yaptırmak isteyen şahısların kendilerine en yakın Başkonsolosluğa başvuruda bulunma konusunda aceleci davranmamaları tavsiye olunur.

Başvuruda bulunacak vatandaşlar  ” www.konsolosluk.gov.tr ” internet sayfasından randevu almak suretiyle işlemlerini yaptırabilirler.

Dövizle askerliğe ilişkin daha önce yapmış olduğumuz duyurumuzu genişleterek vatandaşlarımızın bilgisine sunarız:

*** Ödenmesi gereken döviz miktarı 6000 Avro’dan 1000 Avro’ya indirilmiştir.

*** Sözkonusu miktarın taksitle ödenmesi mümkün değildir, peşin ödenmesi gerekmektedir.

*** Yeni kanunun yürürlüğe girdiği 27 Ocak 2016 tarihinden önce (eski mevzuat kapsamında) 1000 Avro veya üzeri miktarda dövizle askerlik taksiti ödemiş ve halihazırda taksitle ödeme kapsamında bulunanlar, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır. Bu durumda olan vatandaşlarımız doğrudan Türkiye’deki Askerlik Şubeleriyle temasa geçerek durumlarını takip edebilirler.

Bu kapsamda ödenmiş olan 1000 Avro’nun üzerindeki miktarların iadesi mümkün değildir.

*** Şuan 38 yaşından küçük olan yükümlülerin dövizle askerlikten yararlanmak için başvurabilecekleri en son tarih, 38 yaşlarını tamamlayacakları yılın 31 Aralık günüdür. (örnek: 1990 doğumlular için son tarih 31 Aralık 2028’tür).

 

*** (1977 ve önceki yıllarda doğmuş olanlar için) 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmamış olanlar ile daha önce başvurduğu halde ödemelerini süresi içinde (38 yaşının sonuna kadar) tamamlamadığı için kapsamdan çıkartılanlar, gerekli şartları taşıdıklarını 31 Aralık 2017 tarihine kadar Başkonsolosluğumuza başvurmak suretiyle belgelendirmeleri halinde bu kanundan yararlanabilecekler.

Önceki senelerde uygulanan kanunda olduğu gibi, dövizle askerlik başvurusunda bulunabilmek için “Yabancı ülkelerde, oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu statülerinden biriyle ya da yabancı ülke vatandaşlık hakkına sahip olarak Türkiye’de geçen süreler hariç toplam en az 3 yıl (1095 gün) süreyle çalışmış olmak” ve “Dövizle askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile silah altına alınmamış olmak” şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Konunun yaş bakımından ele alınması halinde ise aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

1) 38 yaşını tamamlamamış ve daha önceki mevzuat çerçevesinde bir veya birden fazla taksit ödemesi yapanlar:

Bu yükümlülerin, daha evvelki mevzuata göre 5112 veya 6000 Avro üzerinden ödedikleri bir taksit tutarının bile 1000 Avro’nun üzerinde olması nedeniyle, Dış Temsilciliklerimize başvuru yapmalarını gerektiren herhangi bir husus bulunmamaktadır. Sözkonusu kişilerden, T.C. Merkez Bankası kayıtlarında 1000 Avro ve üzerinde ödeme yaptıkları tespit edilenlerin kesin terhis veya askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılma işlemi yapılacaktır. Yapılan ödemelerin 1000 Avro üzerinde kalan bölümü iade edilmeyecektir.

2) 38 yaşını tamamlamamış ve daha önce hiç dövizle askerlik başvurusu yapmamış olanlar:

Bu kişiler, dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla 1000 Avro ödeyerek başvurularını yapabilirler.

3) 38 yaşını tamamlamış ve daha önce dövizle askerlik başvurusunda bulunmuş ancak ödemelerini tamamlamadığı için dövizle askerlik kapsamı dışında bırakılanlar:

Daha önceki mevzuata göre 5112 veya 6000 Avro üzerinden ödedikleri bir taksit tutarı bile 1000 Avro’nun üzerinde olan bu kişiler, başvuru tarihi itibariyle dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla, en geç 31 Aralık 2017 (dahil) tarihine kadar başvuru yapmak suretiyle herhangi bir ödeme yapmadan dövizle askerlikten yararlanabilirler.

4) 38 yaşını tamamlamış ve daha önce hiç dövizle askerlik başvurusu yapmamış olanlar:

Bu kişiler, dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla, en geç 31 Aralık 2017 (dahil) tarihine kadar 1000 Avro ödeyerek başvurularını yapabilirler.

Müracaat için gerekli belgeler

 •  Pasaport, nüfus cüzdanı ve oturma izni (Aufenthaltserlaubnis)
 • Çifte vatandaş statüsünde olan Türk vatandaşları ise;
 • Nüfus cüzdanı,
 • Vatandaşlığını taşıdığı ülkenin kimliği
 • Vatandaşlığına geçtiği ülke tarafından verilmiş vatandaşlığa alınma belgesi
 • Yabancı ülke vatandaşlığını doğumla kazandıysanız Doğum belgesi ; anne ya da babanızdan hangisi siz doğmadan önce bulundukları ülke vatandaşlığını kazanmışsa onun vatandaşlığına alınma belgesi gereklidir.

– Dört (4) adet vesikalık fotoğraf

– Rentenversicherungsverlauf (Knobelsdorf Str. 92, 14059 Berlin, U-
Bahnhof Kaiserdammadresindeki Landesversicherungsanstalt’tan alınır)

– İşyerinden alacağınız çalıştığınıza dair belge (Arbeitsbescheinigung); işsiz iseniz Bewilligungsbescheid; işyeri sahibi iseniz Gewerbeanmeldung;işverenler için işyeri belgesinin yanında ne zamandan beri işyeri sahibi olduklarına dair Vergi dairesinden (Finanzamt) tasdikli belge getirmeleri gerekmektedir. (Örnek Başkonsolosluğumuzdan alınabilir)

Evraklar tamamlanıp en yakın Türk Başkonsolosluğuna getirildiği zaman, Başkonsolosluğu tarafından paranın bankaya yatırılması için ödeme dekontu düzenlenecektir. Paranın nakit olarak yatırılması, havale  yapılmaması gerekmektedir.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

1000 Euro Dövizle Askerlik Başvurusu Son Gün Ne Zaman ?” da bir yorum

 1. fatih

  askerlik eski zamana donecek derken dovizle odemeyi nasil yapicaz biraz daha bilgi verirmisiniz

 2. Argela

  3 yıl çok 2 yıla indirseler daha uygun olur 3 yıl sürünmek demek askere gitsek daha uygun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.